Теренът край Несебър Снимка: БулФото

Министерството на регионалното развитие и благоустройството не приема мнението на експертите на коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България", според които предложените промени не разрешават проблема и на практика не отразяват техните предложения.

„За нас тези квалификации са некоректни“, се казва в съобщение, разпространено от пресцентъра на МРРБ, във връзка с публикуваните от Коалиция „За да остане природа в България“ коментари по обявените днес предложения за изменения на закони, касаещи строителство в защитени територии.

Според природозащитниците предложението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството било най-скандално. Според тях влошава защитата на дюните, като приема, че е възможно да има дюни и в зона "Б" по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Според тях това ще създаде противоречие в закона, който сега казва императивно, че всички дюни са само в зона "А" без значение дали са на до 100 метра от морето или на повече.

Още по темата

„Не сме съгласни с определянето като скандално на предложението на МРРБ, дюни да има и в зона "Б" по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Целта на този текст е не да „влоши защитата на дюните“, както посочват експертите на коалицията. Считаме, че, напротив, с предложената промяна се увеличава степента и зоната на защита на това специфично природно образувание.“, се казва още в прессъобщението.

„Смятаме, че в публикуваните днес текстове са отразени мненията на всички членове на работната група, участвали в тяхното изготвяне. В допълнение, заедно с обявените на интернет страницата на МРРБ и Портала за обществени консултации обобщени предложения, са публикувани и всички направени такива от страна на екоорганизаците в оригинал. Така всички заинтересовани страни имат възможност да се запознаят с тях и да дадат своите коментари.“, коментират още от МРРБ.

От ведомството припомнят още, че тази идея е обсъдена на проведената на 7 януари т.г. среща между министър-председателя Бойко Борисов и представители на работещите по казуса министерства, от една страна, и представители на природозащитните организации у нас, от друга, по време на която е била приета.

15 януари 2013 г. е срокът за коментари от всички заинтересовани страни по направените предложения. В последствие те ще бъдат подложени на обществено обсъждане, с цел да се намери най-добрата формулировка на законопроектите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase