Понижили са се цените на 350-400 лекарства и поради това е увеличена пациентската листа със 100 000 души, получаващи частично или напълно платени медикаменти. Това констатира управителят на Националната здравноосигурителна каса Пламен Цеков пред Дарик радио. Промяната е само за половин година, откакто бе сменено ръководството на НЗОК, посочи Цеков. Здравната каса не е надхвърлила бюджета, който е гласувал парламентът за лекарства за домашно лечение, и в момента се движи по план, а в предишни години той винаги е бил надхвърлян, подчерта той.

Управителят на НЗОК обяви, че основната констатация в доклада на Сметната палата за цените на лекарствата, който бе поръчан през юни от парламента, е, че преди около четири години с промени в закона за здравното осигуряване е отнета възможността на НЗОК да договаря отстъпки от цените, които са определени с референтна цена от комисията по цени и реимбурсиране към Министерството на здравеопазването. В резултат на това касата е плащала по референтни цени. Разликата обаче е, че в други страни институциите, които плащат лекарствата с обществен ресурс, имат възможност за допълнително договаряне. В средата на годината след нормативни промени касата вече също има право да договаря отстъпки от референтната цена.

В двуседмичен срок експертите във ведомството ще се запознаят с констатациите, изводите, препоръките, ще дадат своето становище и след това той може би ще бъде публично достояние.

Цеков обясни, че се водят разговори с фирмите и те са склонни да дават отстъпки, но не в цената, защото се притесняват, че когато една цена падне у нас, тя може да послужи за референт в друга държава, която има по-добри финансови възможности. Фирмите са склонни да дават отстъпки най-вече в натурална форма, тоест да поемат лечението на повече пациенти при същите цени, които са договорени, посочи той.

Управителят на НЗОК уточни, че това устройва ръководеното от него ведомство. Оттам вече са разработили и методика за следващото договаряне, което ще стартира през октомври и предстои тя да бъде одобрена от Надзорния съвет. Там също се предвижда подобна опция. „За нас не е важно дали ще има отстъпка в цената или ще ни се дава по-голямо количество, важно е с парите, които разполагаме, да лекуваме повече пациенти", коментира Цеков.

За разлика от държави като Франция и Германия, където лекарствата на осигурените се плащат изцяло с обществения ресурс, у нас не е така, тъй като икономически страната ни не може да си позволи да отдели толкова средства, подчерта той. В момента в България за най-тежките заболявания, чието лечение струва най-скъпо, касата плаща изцяло, което поглъща около 60% от ресурса, допълни той.

Управителят на НЗОК призна, че подкрепя увеличаването на максималния осигурителен доход. Той припомни, че в момента здравната осигуровка е 8%. „С парите, които циркулират извън публичните фондове, извън регламента, българинът се осигурява на около 12 на сто, тоест още 4 процента допълнително всеки отделя", каза той. На въпрос защо не се направи официално Цеков отговори, че това е въпрос на политически дебат, а той като управител на касата би адмирирал такова увеличение, защото ще обезпечи със средства ред дейности.

Трябва да има сериозен дебат върху клаузата, която позволява хора, които са извън системата на здравното осигуряване да платят 36 месечни вноски и отново да влязат в нея, изрази мнение Пламен Цеков. Около 1,2 млн. души в момента се осигуряват само когато имат нужда, коментира той. „Докато съществува либерален регламент да се влиза в системата на здравното осигуряване с 36 вноски, нещата ще продължават да бъдат по този начин", изтъкна управителят на НЗОК.

Цеков е категоричен, че здравната каса досега не е плащала за лечение на здравно неосигурени хора. При необходимост те могат да се обръщат към спешната помощ, която е грижа на държавата, тя плаща за нея и там не се прави разлика между здравно осигурен и здравно неосигурен.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase