Снимка: Булфото
fallback

Българите са сред 10-те най-нещастни народи в света. Това показва доклад за световното щастие, пише БТА. Подобно изследване е периодично за България. В същото време данните, които извади тази година Институтът за социални изследвания и маркетинг показват, че българинът не е нещастен, а по-скоро предпочита да се представя за такъв и да не споделя щастието си по различни причини. Те са страх,  завист, суеверие или защото не смята, че останалите обичат да слушат за чуждите успехи.

Антропологът от БАН Валери Личев смята, че по-скоро "атомизацията" на обществото, липсата на пълноценни междуличностни връзки и на сигурност за бъдещето са причината хората да не се чувстват щастливи.

Да, има един страх, който може да бъде разгледан като породен на езикова основа - плод на суеверието, че назоваването на нещо може да има причинно-следствени последици, съгласява се ученият от БАН. Неслучайно имената на болестите - например шарка и чума, не се споменават в традиционната култура, тъй като се вярва, че с назоваването им ще бъдат призовавани, и се използват заместващи, описателни имена, например "блага леля", обяснява той.

Освен суеверието експертът вижда и други мотиви. Ако човек се определи като щастлив, той ще афишира емоционално превъзходство над другите, които е много вероятно да бъдат раздразнени от подобен тип откровеност. Така би могъл да събуди тяхната прикрита агресия, която да се прояви като завист.

Щастието става толкова по-проблематично, колкото по-силен е разпадът на междуличностните отношения.

По-адекватно според специалиста обаче е обяснението, което свързва негативната оценка на психичното състояние с несигурното бъдеще. Човек се адаптира не само към природната среда, но и към социалната. В стабилна среда (неслучайно на Запад говорят за "устойчиво развитие), човек може да проектира успешно своя живот и да живее съобразно собствените си проекти. В несигурна среда като българската обаче, дългосрочни планове не могат да бъдат правени, коментира Личев.

Според него у българина "нещастните" оценки са породени именно от несигурността на живота му, от една страна, и от неспособността му да вижда в другите източник на подкрепа и доверие, от друга.

В определена степен нашенецът все още може да бъде описан в духа на възгледите на Ерих Фром като "беглец от свободата", смята още Личев. Авторитаризмът на съвременната политическа култура е плод именно на вярата, че е по-добре да възложиш отговорността за съществуването си и за вземането на решения на някой друг, вместо сам да се изправиш срещу проблемите, от които бягаш.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

229

Анонимен

преди 11 години

освен че щастието е визия и сигурност. Когато не ти се изпълняват малките мечти. Тогава няма щастие. Щастие е когато имаш радост. Колко хора днес се срещат с близките си и крещят от радост и семейна сладост - към баба и дядо и родата. То пари няма за ракия и бира. А какво остава за сватби и юбилеи. И така родата измира и живота горчи горчи от неизпълнени радости. А къде отидоха панаирите.. Най голямата ми мечта е била Лили Иванова да пее на баба ми а Панайот Панайотов за майка ми. Но.. Човек не иска много.. Но днес безработица и ниски заплати не правят нов дом за младите.

228

Анонимен

преди 11 години

Докато има такива като 263 , българите ще сме най-нещастните в света.На някои хора все им пречи нещо , а истината е една - просто те не стават.Мързи ги да работят , само хленчат и завиждат на другите.

227

Анонимен

преди 11 години

До До номер 230 Сащ живеят с кървави пари спечелени от войните които водят и ограбват земните ресурси на чужди държави. Те са най- големите агресори, но ще си намерят майстора! заради тях ние българите живеем в бедност.

fallback