Снимка: Impact Press Group
fallback

Джипита фалират вече и в големите градове заради растящия брой неосигурени пациенти.

Лични лекари, които са имали по 1000-1200 пациенти, остават с 600, заради увеличаващия се брой хора, на чието име не се внасят вноски за здраве. "Феноменът се задълбочава и не се наблюдава само в отдалечени населени места, а дори в области като Монтана и Пловдив", съобщи вчера пред "Труд" д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).

Специалистът обясни, че практика с под 1000 обслужвани пациенти е нерентабилна и семейните доктори нямат друг избор, освен да затворят кабинета.

"Това е нов и сериозен проблем. Както има скрита безработица, тук се сблъскваме със скрити нерентабилни практики, за които никой не говори и никой не иска нищо да направи", заяви д-р Киров.

Закъсалите негови колеги пишели писма на сдружението, за да го информират за тежката ситуация. Според НСОПЛБ изходът е един - най-накрая да се реши проблемът с неосигурените, защото не е възможно 2 млн. българи да са социално слаби и затова да не плащат здравните вноски. Според фамилните доктори трябва да се посочи кои наистина са бедни, та работещите да осигуряват и тях. "Всички останали обаче задължително да се издължават", настояват джипитата.

Относно таксата за преглед, която остана 2.90 лв. Киров коментира: "Ние няма да забогатеем с прословутите 20 ст, нито пък пациентите ще натрупат огромни разходи" и допълни: "Ние питаме: защо беше направена промяната, какви са целите й, какви са очакваните резултати, какви са ползите и минусите за изпълнителите на медицинска помощ и за болните?"

Записването в университет и първоначалното започване на работа да стават само срещу бележка, че са ни направени задължителните имунизации и реимунизации. За такова изменение в Закона за здравето ще настоява Киров, съобщава „Монитор”.

Освен това глобите за пропуснат профилактичен преглед ще се увеличат двойно. За отказ да се явиш при джипито или да дадеш кръв за пълна кръвна картина санкцията ще скочи от 50 на 100 лв. Това ще залегне като мярка в бъдещия
закон за правата и задълженията на пациента, който обсъждат депутатите от здравната комисия в парламента, експерти и юристи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

167

съвет

преди 11 години

Медицината и здравето са нещо извънредно сложно и ценно.Не експериментирайте!Майка Тереза: "Най- лесното нещо и да се заблудиш!" Доверете се на Личните си лекари! За 10 години се изгражда дори добър хирург.Джипитата са можещи ! Само те се решиха да бъдат избирани преди 12 години!Помислете - само общо практикуващ има компетентността цялостно да обхване пациента вместо да се делите на Органи!!

166

до 179

преди 11 години

Взел ли си някога час за да влезеш при джипито си?!Трябва да се установи ред.Това е в интерес на всички ни.Повярвайте, че Няма лекар , който да не желае доброто на своя пациент

165

анонимен

преди 11 години

Има и джипита,които са се налапали с толкова пациенти,че достъпа до тях е направо невъзможен.Така е и с моя личен лекар и най-краткото висене пред кабинета му е било два часа и половина.Да не говорим за това,че направления за мен винаги няма,все са свършили за хронично болните.За какво плащам години наред???

fallback