Жан-Марк Еро. Снимка: Reuters
fallback

Френският министър-председател Жан-Марк Еро заяви, че подкрепя развитие по въпроса за временните мерки на ЕС, ограничаващи до края на 2013 г. достъпа до трудовия пазар за идващите от Румъния и България, повечето от които са роми, предаде Франс прес.

"Подкрепям евентуално развитие" при тези мерки, в чийто контекст румънците и българите се разглеждат като идващи от страни извън Общността, при все че държавите им членуват в Европейския съюз, заяви Еро пред радио RMC и телевизия BFM.

Подобно на осем други европейски страни Франция ограничава правото на българските и румънските граждани да работят на нейна територия. Временните мерки ограничават достъпа до пазара на труда за 150 професии, като е необходимо издаване на разрешително за работа и и работодателят да плати съответната такса във френската служба по имиграцията и интеграцията. Ограниченията може да бъдат вдигнати само с едно решение на кабинета, както направиха вече Италия и Ирландия.

Същевременно Жан-Марк Еро защити своя вътрешен министър Манюел Валс, критикуван за това, че разпореди през лятото да бъдат разтурени ромски лагери. "Трябва да погледнем нещата в лицето: бордеите се разшириха", констатира премиерът и нарече това "неприемливо". "Решенията на правосъдието трябва да се изпълняват. Моят дълг е да намирам изходи, действайки прозрачно, твърдо и човечно", каза той.

Еро ще председателства по-късно днес междуведомствена среща, сред чиито участници ще са вътрешният министър Манюел Валс и министърът на жилищното строителство Сесил Дюфло. Сред обсъдените варианти ще бъде отпадането на ограниченията пред достъпа на българите и румънците до френския пазар на труда.

Френското правителство ще проведе днес и спешни разговори с министри и граждански сдружения за съдбата на пребиваващите в страната роми, след като вълна от експулсирания и разтуряне на импровизирани лагери породи обвинения, че Франсоа Оланд следва примера на Никола Саркози в преследване на това етническо малцинство, пише в. "Гардиън".

Правителството на Саркози бе обвинено в дискриминация при експулсирането на роми обратно в България и Румъния. Критици намекнаха за неприятните спомени от депортиранията по време на Втората световна война. Мнозина от ромите просто се завърнаха във Франция, но тъй като предишните им лагери бяха разрушени, те заживяха в още по-голяма бедност и по-тежки условия, в обстановка на страх и сплашване, отбелязва вестникът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Анонимен

преди 11 години

NA KALPAV VODOLAZ VODORASLITE MU PRE4ELI

31

Анонимен

преди 11 години

abe nashte tsiganeta kakto i ISPANSKITE i PORTUGALSKITE sa evropeitsi i imat ravni prava v Evropa toz FRANTSUZIN da odi da mi svirne na TRABATA...

30

Българин

преди 11 години

Интересно - защо съдът в Страсбург, който не ни позволява да разрушаваме незаконните *** развъдници, не се обажда, когато в самата Франция бутат катуните? Авно имат едни закони за тях си и други - за нас, баламурниците ???И докога ще ни третират като трета категория хора, при все че сме в ЕС ??? Министърът на външните работи или самият *** нещо да кажат по въпроса?

fallback