Снимка: БТА
fallback

Премиерът заяви, аз ще го потвърдя – не ние ще вземем решение за Закона за горите, а парламентът. Групата на ГЕРБ ще застанем зад постигнат консенсус. Това каза земеделският министър Мирослав Найденов пред журналисти във връзка с протестите, свързани с промените в Закона за горите.

"Правителството не реагира твърдо, видяхте. Не се оправдаха опасенията за полицейско насилие или спекулациите на БСП, че едва ли не ще изкараме организирано държавни служители. Не само не ги призовавам, забранявам им даже да протестират в работно време", отсече Найденов.

По думите му двете страни трябва да постигнат консенсус. "Държавата не може да бъде парализирана от протести. Има други теми, не е основната тема горите, ето днес виждате 600 млн. лв. чакат хората от тези селски райони", коментира той.

Oще по темата

На въпрос дали е възможен референдум по темата Найденов заяви: "Не мисля, че това е толкова национален въпрос, че да има референдум по него. Има две страни, не е цялото общество. Обществото не е разделено. Има групи от по няколко хиляди, които защитават своите тези. България все пак е 7 милиона".

Министърът отбеляза, че разговорите между спорещите страни по отношение на закона вървят ползотворно и са направени отстъпки и от двете страни. "Призивът е да не си мерят протестите, а аргументите", обобщи Найденов.

Работната среща продължава днес, а в 16.00 часа Комисията по земеделие в парламента трябва да гласува ветото на президента Росен Плевнелиев.

На 3 юли от 10.00 часа ще има голяма кръгла маса за обществено обсъждане преди да стартира процедурата по първо четене на Закона за горите в пленарна зала, посочи още Найденов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

65

ЮНЕСКО ПРОТИВ ГЕРБ

преди 11 години

На първо място, в своя доклад Комитетът по световното наследство отбелязва, че построените през 2010 г. лифтове в ски зона Банско (в м. Платото и над Бъндеришка поляна) са одобрени от Министерството на околната среда и водите в нарушение на националното законодателство. Като резултат от предишни проверки на състоянието на Световното наследство Национален парк Пирин беше постигнато споразумение между България и ЮНЕСКО най-сериозно засегнатата от развитието на ски туризма част ски зоната Банско - да бъде изключена от територията на обекта за сметка на включването в него на нови площи. ЮНЕСКО отново изтъква, че с изграждането на ски зона Банско е нанесено максимално допустимото увреждане на природата в Национален парк Пирин, като новият доклад просто отбелязва, че силно засегнатите от строителството терени не са пострадали съществено при строителството на новите лифтове. Специално внимание е обърнато на липсата на прозрачност при вземането на управленските решения и нарушаване границите на зоните в Национален парк Пирин, както и на слабо контролираното строителство на ски съоръженията в ски зона Банско. На второ място, ЮНЕСКО отново заявява твърдата си позиция, че България не трябва да допуска строителство на нови ски съоръжения и ски зони в границите на обекта. Настоява се при подновяването на съществуващите ски съоръжения в ски зоните Банско, Кулиното и Добринище да не се нарушават българските закони и устройствени документи и ремонтите на съоръжения да бъдат последвани от възстановителни мерки, каквито невинаги се прилагат от инвеститора. Заради уврежданията от ски зона Банско, през 2010 г. площта й беше изключена от обекта на световното наследство на ЮНЕСКО и беше включена в т.нар. буферна зона на обекта. България получава силен упрек и за допуснатото прекомерно и лишено от икономическа логика застрояване с хотели в землищата на Банско и Разлог, което не дава възможност за балансираното и устойчиво ползване на световния обект Пирин. В заключение, Комитетът по световното наследство призовава институциите и бизнеса да потърсят възможности за разнообразяване на туристическите услуги в района на Национален парк Пирин, така че да се намали зависимостта на местните икономики от едностранното развитие на сезонния ски туризъм. Възможности за това представляват оптималното използване на минералните водни ресурси, подобряването на техническото и санитарно-хигиенно състоянието на туристическите обекти в националния парк и др. Тези предложения фигурират и в Стратегията за устойчиво управление на природните ресурси в Национален парк Пирин, която беше изготвена от дирекцията на националния парк с финансовото и експертно участие на ЮНЕСКО.

64

Анонимен

преди 11 години

Самто заглавие на статията ме ядосва,ако Найденов наистина е казал това !Този *** не е ли разбрал,че без горите ,а в чстност българските,ние саи се лишаваме от чист въздух,екологично равновесие и ако не ги запазим,всичко отива по-дяволите!

63

Анонимен

преди 11 години

Е аз не зная нещо по важно от това което пречиства въздуха некадърник Найденов

fallback