Протест срещу условната присъда за мотоциклетиста, убил Лора на пешеходна пътека във Варна. Снимка: Impact Press Group
fallback

За драконовски наказанията при причиняване на пътни произшествия настояха на кръгла маса днес в парламента родители на пострадали и на загинали при катастрофи.

Българската асоциация на пострадалите при катастрофи предлагат да отпадне възможността за условни присъди при причиняване на пътнотранспортно произшествие и смърт от лице след употреба на алкохол или наркотици.

Заместник-главният прокурор Валери Първанов и председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Анастас Анастасов посочиха, че ще бъде предложено при причиняване на умишлено пътнотранспортно произшествие да не може да се сключва споразумение с прокуратурата, с което се  избягват ефективни присъди. Идеята беше подкрепена по-рано днес и от вътрешния министър Цветан Цветанов.

"Ние искаме присъди, не искам да чувам условна, искам ефективна", настоя по време на дискусията в НС една от майките - Нели Петрова, чиято дъщеря Лора загина на пешеходна пътека във Варна.

Тя е получила "като сметка за ток" съобщението, че убиецът на дъщеря й е осъден на 2 г. условно.

"Не може съдебната система в България да е такава – да дава такива съобщения. Ще запознаем Европейския съд и ще настояваме да не бъдем приети в Шенген точно заради правосъдната система в България", заяви почернената майка, като нападна остро прокуратурата.

Агресивно законодателство срещу убийците на пътя поиска и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.

"Не може човек, който употребява алкохол или наркотици, да има условна присъда. Той трябва да бъде съден с пълната строгост на закона, както и човек, който няма книжка, или човек отнел човешки живот на пешеходна пътека", посочи още вътрешният министър.

По думите му по 1000 или малко над хиляда души годишно загиват във войната по пътищата.

"През последните две години има известно намаление, но ние трябва да ограничим възможността това да се случва", допълни Цветанов.

От асоциацията на пострадалите при катастрофи предлагат при причиняване на смърт да не се допуска възможността за подписване на споразумение с прокуратурата, което не е одобрено от близките на загиналото лице.

"Никой не може да даде смислено обяснение за подобно споразумение и защо не се търси страната на жертвите. Надявам се, че с днешния дебат ще отворим една тема за обществена дискусия", подкрепи идеята Цветанов.

Oще по темата

От асоциацията настояват още за криминализиране на отказа за даване на алкохолна проба, да се завишат санкциите за неспиране на пешеходна пътека – глобите да станат 200-300 лв. и при повторно нарушение да се отнема шофьорската книжка за един месец.

Законодателни промени на местно ниво за по-широко използване и поставяне на повдигнати пешеходни пътеки и легнали полицаи, искат още от организацията.

По нейни данни средногодишно КАТ залавя около 26 000 – 29 000 водачи, употребили алкохол, от тях около 11 000 -12 000 са с концентрация над 1,2 промила.

Жертвите при ПТП след употреба на алкохол са: през 2008 г. - 373 ПТП от пияни водачи с 45 загинали и 471 ранени; през 2009 г. – 242 ПТП от пияни водачи с 33 загинали и 331 ранени.

Зам.-министърът на правосъдието Велина Тодорова се разплака, след като родители на загинали по пътищата деца отправиха исканията си и споделиха несправедливите съдебни решения. 

"Трябва да осъзнаем, че има обществена функция, освен да прилагаме закона. Той трябва да се прилага така, че това нещо да не се случва", коментира тя, след като излезе от залата.

Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че до десет дни ще бъде обявено публично какво предлага правителството. Той добави, че ще разговаря с главния прокурор прокуратурата да налага забрана за напускане на страната на обвиняеми или подсъдими за убийство при пътна катастрофа.

По думите му споразумението с прокуратурата при подобни престъпления или трябва да се сключва само със съгласието на близките, или да отпадне изобщо.

Министърът на транспорта Ивайло Московски отбеляза, че за решаване на проблема трябва да се обединят всички институции и неправителствените организации. По думите му в министерството взимат редица мерки по въпроса и проблема с купуването на шофьорски книжки вече е решен почти на 100%.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

83

шитко

преди 12 години

Проблемът с липсата на места в затвора се решава ....с нови затвори, а не със строеж на нови магистрали, по които сегашните убийци да продължават да къркат, да карат и да мачкат.

82

GMG

преди 12 години

"Прокурорите не настояват за по-високи присъди и се съгласяват на споразумения за случаите на убийства на пътя, защото затворите са пълни" - заяви зам.-главният прокурор Валери Първанов пред БНТ. И това ако е обяснение, здраве му кажи! По същия начин може да заяви,че не осъждат закоравелите убийци на 30г. затвор, а на 15 г., защото иначе България се излага пред ЕС с наличието на голям брой такива тежки престъпления или .. ами каквото си иска може да измисли за оправдание г-н Първанов! Остава родителите или роднините на жертвите да открият нови затвори за убийците, иначе няма и да ги съдят! Струва ми се ,че един от зам.гл-прокурори, дали не беше също той ??? във връзка с помилването с перо на Ковачки - 3 г. условно заради укрити данъци на стойност 16 млн лв - отсъди, че не са важни годините затвор, които съдия Александра Йорданова е отсъдила, а Ковачки да върне парите! БГ Темида в действие ?!

81

анонимен

преди 12 години

а какво правим с общините- убийци, които са оставили да зеят дупки по асфалта, дълбоки по 45 см ? и от такива дупки се излита в канавката и който оцелее- оцелееда не говорим, че има пешеходци, които направо са си самоубийци, те пресичат без изобщо да се интересуват има ли кола на пътя или не.

fallback