Снимка: Ние сме против Българският Чернобил - добива на шистов газ
fallback

Гражданската инициатива срещу добива на шистов газ в България организира мирна демонстрация пред румънското посолство в четвъртък, съобщи за Investor.bg Мариана Христова от инициативата.

Екоактивистите искат по мирен път да потърсят съдействието на Румъния за опазването на 30-километровата буферна гранична зона с България и Вранча, където са предвидени сондажи, обясни Христова. 

Oще по темата

Природозащитниците се опасяват от замърсяване на трансграничните подземни води между България и Румъния в Добруджа, тъй като румънските власти са дали на „Шеврон“ правото да проучват за шистов газ в региона. Вранча пък е район с активна сеизмична дейност и екоактивистите се опасяват от нови трусове заради сондажите.

Преди дни за вероятно замърсяване на български подземни води заради сондажи за шистов газ в румънската част на Добруджа предупреди в ефира на Радио Шумен и доц. Георги Георгиев, преподавател по нефтена геология в Софийския университет.

По думите на Мариана Христова от ГЕРБ са обещали по дипломатически път да се обърнат официално към румънското правителство, след като в българския Държавен вестник бъде обнародвана забраната за добива на шистов газ у нас по метода „хидравлично разбиване“ („фракинг“).

Приетата преди дни от Народното събрание забрана обаче според Христова е само първата стъпка към цялостната законова регламентация на добива на шистов газ в България. Тя каза, че все още не е въведено прилагането на задължителна екооценка за проучването и добива на шистов газ, но се надява това да се случи скоро. От гражданската инициатива настояват оценка на въздействие върху околната среда да се прави за всякакви сондажи.

Екоактивистите настояват да бъдат прекратени вече съществуващите сондажи край селата Рогозина, Голямо Пещене и други, както и да бъдат огласени химикалите, които фирмите-собственички на сондите ползват при работата си.

От гражданската инициатива искат и промени в закона за подземните богатства, с които да се прекрати практиката фирми да получават правото да добиват десетилетия наред различни суровини само след регистрацията на геоложко и търговско откритие.

Христова допълни, че управляващите обмислят приемането на нов закон за подземните богатства. По нейно мнение ако това се случи, ще бъде добре да бъде подготвен и отделен закон за шистовия газ, както е във Франция.

Днес гражданската инициатива срещу шистовия газ в Добрич поиска да се забрани и регламентира законово добивът на газ-метан от въглища също заради опасност от замърсяване на подземни води.

"В района на Балчик и Каварна се намира най-голямото въглищно находище в страната от близо 2 милиарда тона. Находището, което е на голяма дълбочина, може да бъде използвано като въглищата бъдат запалени безкислородно, но има опасност отделяният при процеса газ-метан да зарази водоносния хоризонт", поясни геологът Трифон Трифонов, цитиран от БТА.

Екатерина Димова от гражданската инициатива допълни, че забраната на добива на газ-метан е отпаднала по неясни причини от текста на забраната за добив на шистов газ чрез „фракинг“. 

Още новини за българската икономика четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 12 години

Проруските кръгове използваха американския филм "Газланд" за да закрепят България като "Газпромланд".

21

обикновен потърпевш

преди 12 години

Както вече стана известно руски фирми /с едно BG на края за маскировка/ дупчат на поразия Добруджа и търсят газ /какъв никой не казва; вероятно какъвто излезе/. При това дупчат не на шега до 5000 метра, с използването на съответния набор от химикали.Не ги интересуват нито водоносни пластове, нито плодородни почви, нито мораториуми.Природозащитници, къде сте?! Излизайте на улицата, пред Министерския Съвет, пред руското посолство, манифестирайте, протестирайте земята ни е в опасност!!!

20

руски ядрен самовар

преди 12 години

Чакаме коментар /може и протестни действия/ на червените еколози за полезността от руски ядрен самовар в Белене, или още нямате инструкции от руското посолство.

fallback