Снимка: Архив Булфото
fallback

Определянето на такса „смет“ в София е пряка дискриминация по имуществен признак.

С решението на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) от 21 юни 2011 г. се похвали председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

Жалбата на БСК е внесена по повод решение на Столичния общински съвет от 2009 г. за определянето на размера на таксата за битови отпадъци, която в момента се изчислява на база данъчната оценка на жилището.

Така тази такса става втори имотен данък за гражданите, посочват от КЗД.

Затова и констатацията на комисията е, че съществува дискриминация по имуществен признак.

Тази практика нарушава закона, защото едни и същи услуги за почистване, сметосъбиране, сметоизвозване и депониране се предоставят при различни условия, според вида на ползвателя, се посочва в мотивите на комисията.

Експертите от комисията са препоръчали на Столичния общински съвет да приеме нова наредба за такса „смет“.

Зам.-кметът на София Мария Бояджийска коментира през юни, че сегашният начин за определянето на таксата не е много справедлив, но изчисляването на таксата за битови отпадъци на човек е неприложимо.

Още икономически новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

do 23

преди 12 години

Kato si BEDEn - problema si e tvoi

22

Анонимен

преди 12 години

Да се плаща не на площ е искане на богатите собственици на имоти. У нас богаташите притежават по няколко къщи, апартаменти, в които никой не живее. В същото време голямата част от населението се тъпче в малки апартаменти, в които живеят семейства от по четири и повече хора. Те се тъпчат в тези апартаменти не от хубост, а защото нямат средства да купят жилища за децата си. Хайде сега Божидар Данев да ми каже това дали е справедливо!

21

Ветринар

преди 12 години

Правилно - да се броят свинете дето живеят в *** и от това да се определя дължимия данък.

fallback