Проектът "Белене" е по-опасен, отколкото се твърди. Снимка: БТА
fallback

Проектът АЕЦ "Белене" е престъпление спрямо българските национални интереси, заявиха на пресконференция представители на гражданско сдружение против втората атомна централа.

В сдружението членуват Димитър Иванов, Едвин Сугарев, Огнян Минчев, Иван Сотиров, Красен Станчев и други. Представителите на сдружението искат незабавно прекратяване на проекта.

Според тях подписаният от НЕК анекс 12 към договора за АЕЦ  "Белене" представлява отказ от това, за което страните са се разбрали преди пет месеца – да създадат проектна компания. Липсата на проектна компания бе причината и RWE да напусне проекта, защото не е ясно как се менажира проектът, откъде идват парите, заяви Иванов.

По думите му с подписания от НЕК пореден анекс се изпълнява желанието на руската страна – да се върви към подписване на договор, без да има структурирана проектна  компания и без да е ясен инвеститорът.

Димитър Иванов изтъкна, че премиерът Бойко Борисов е подвеждан от хора, които имат интерес от реализирането на АЕЦ "Белене".

Председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев заяви, че консултантът HSBC има ограничена роля за определяне бъдещето на проекта. Консултантът може да направи финансово структуриране, но не и да каже на правителството дали да реализира проекта или не, смятат от сдружението.

Oще по темата

По изчисления на ИПИ минималната цена на централата ще бъде около 11,5 млрд. евро, като от тях делът на българската страна е около 4 млрд. евро. Тази сметка е направена, без да се отчита оскъпяването на системите за сигурност и на ядреното гориво, възможността за удължаване на проекта и възможността да има кражби, каза  Станчев. 

Проектът е по-опасен, отколкото се твърди, смята икономистът. Според него ако "Росатом" може да спре удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" и бъде изградена АЕЦ  "Белене", зависимостта от Русия ще стане 90%.

АЕЦ "Белене" не е необходима до 2025 г. и това си личи от балансите на НЕК и заложените в енергийната стратегия на НЕК сценарии, заяви още Станчев. Той подчерта, че АЕЦ "Белене" няма да бъде изгодна и за продаване на енергията извън границите на страната, защото енергията от нея ще бъде много скъпа.  

Политологът Огнян Минчев каза, че политическите рискове от проекта АЕЦ "Белене" произтичат от факта, че с изграждането на централата ще се затвори пълният контрол върху енергетиката на България от страна на Русия.

Казусът "Белене" е престъпление срещу България, цели три правителства – на Симеон Сакскобургготски, на БСП и сегашното – на ГЕРБ, се обвързват с този казус, заяви Едвин Сугарев, цитиран от БТА. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

379

Анонимен

преди 13 години

Искам да попитам колко държави с нашия социален статус (работна заплата, качество на здравеопазването, образованието, и т.н.), с измерим с нашия външен дълг, плащащи членски внос равен на нашия за ЕС си позволяват да изграждат такива големи проекти (със заеми) във времена на криза (без значение национална, регионална или световна). Колко такива държави има?

378

Анонимен

преди 13 години

От изказване на Й Костадинов:Осигуряването на един процент ръст на икономиката означава ръст на енергийното потребление с 0.7 на сто. Той цитира също така изказвания на шефа на Електроенергийния системен оператор, че с предстоящото през следващата година спиране на ТЕЦ Бобовдол и ТЕЦ Варна ще се стигне до минимума електроенергия, с която може страната ни да задоволява собствените си нужди. К. обясни, че в момента електроенергията от 1 мегават от АЕЦ "Козлодуй" е в порядъка от 50-60лв

377

мо

преди 13 години

до 376:Вие лично какво сте чели по въпроса че така некомпетентно се изказвате? Имате ли и бегла представа за каква слънчева радиация изе реч щом европейските страни ще изграждат Дезъртек в пустинята. Тук за щастие нямаме такава убийствена жега. А тоя проект я стане я не с тия, дето един фалира, а друг опира пешкира

fallback