Снимка: Булфото
fallback

Националната агенция за приходите (НАП) прилага нова методика за проверка на укриване на обороти и за манипулиране на касови апарати, съобщиха данъчните.

Целта е едновременно да се проследи дали се отчитат реалните обороти на съответния обект и дали не се манипулира фискалното устройство с цел "изчистване" на част от отчетените приходи в края на работния ден.

При тези проверки данъчните власти правят контролна покупка от даден търговски обект, като не се легитимират веднага, а изчакват да мине известен период от време.

След седмица-две заедно с касовата бележка за контролната покупка инспекторите отиват в магазина и проверяват дали съответната трансакция е отразена на контролната лента на касовия апарат.

Според изискванията на законодателството копие на всяка отпечатана бележка се съхранява на контролна лента на съответно фискално устройство.

Тоест, ако покупката на инспекторите от предишната седмица липсва, то това ще е сигурно доказателство, че касовият апарат е манипулиран и че част от оборотите, отчетени през деня, се "изтриват". В тези случаи проверката на търговския обект преминава в т.нар. постоянно наблюдение.

Това е подход, при който данъчен служител се легитимира и присъства в търговския обект през целия работен ден в продължение на дни или седмици. Досегашната практика на НАП показва, че в дните на наблюдение оборотите на търговците се увеличават от пет до сто пъти.

Продължителното наблюдение дава право на НАП да докаже при ревизия, че отчетените в присъствието на инспектор обороти са реални и да се поиска плащането на данъци за укрити обороти в миналото.

След въвеждането на дистанционната връзка на всички касови апарати с НАП подобни възможности за "изтриване" на част от оборотите на търговските обекти ще бъдат сведени до минимум.

Това е така, защото приходната агенция ще има достъп в реално време до касовите апарати на всички магазини.

Последните промени в Наредба 18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства въведоха изискване всички касови апарати да бъдат свързани дистанционно с НАП на три етапа.

Срокът на първия етап – за търговците с течни горива, изтече на 1 януари. До 30 септември 2011 г. такава връзка с приходната агенция са длъжни да осигурят всички регистрирани по Закона за ДДС дружества. За всички останали търговци крайната дата е 31 март 2012 година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

83

ves666

преди 13 години

birnicite tragvat za drebnite ribi ,tiahnata rabota s trici mishki da lovish ,i taka shte stane ,a golemite mastirti nikoi ne gi zakacha aaa takova toz tam niama da go zakachame ,razbra li nash chovek toi si plashta s kradenite pari ot naroda ,toz onia birata .de nali razbra...***.

82

Алеха

преди 13 години

До 77 ВЛАСТ!Боже, каква наглост и арогантност, че и с име "ВЛАСТ!"...Знаете ли, омръзна ни Б.Б. да ни казва, че сме "лош материал", та и Вие ли г-н данъчен?!??!?!... По вашата логика, всеки трябва да изчете един куп бумащина и тогава да реши дали да се занимава с частен бизнес... сигурна съм, че 95% от собствениците на фирми това не са го направили и за това още ги има, а такива като Вас, които смятат, че с велико четене се успява - УСПЕХ!., но дълго ще подпирате бюро в НАП

81

Алеха

преди 13 години

До 65Това са глупости!!! В цял свят се укриват данъци, работила съм в USA и UK, бога ми тия ги крият повече и от нас, но в България явно някой е решил да помогне на някой роднина с бизнеса с касовите аарати и непрекъснато се вадят нови изисквания.... изморихте ни, унищожихте ни, имам усещането, че целта е някакво укропняване и дребния бизнес тотално ще изчезне в тази държава... явно управляващите имат изгода от това...

fallback