Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Едва ли някога ще се разбере защо МОН първо предложи забрана на частните е-дневници, а после се отказа от идеята си. Това беше правилно решение, тъй като налага тотална рестрикция на използването на електронни дневници след една година. Използването на електронните дневници дава много спокойствие на родители и учители. Ако безплатният национален електронен дневник работеше и не създаваше тежест, той щеше да бъде предпочитан, но предложенията от частни фирми са по-добри. Това коментира Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

"Наредбата за съществуването на национален електронен информационен сайт съществува от 2016 г. и постепенно тази система беше надграждана. Лошото е, че т. нар. консорциум, който стопанисва тази електронна система - зад него видни български частни компании - работят не като за частни компании, а като за държавни компании, стопанисвайки държавната национална електронна система. Когато става въпрос за техните системи, си ги правят както трябва - когато става въпрос за държавните, някак си работят с двоен аршин. Тя буксува, не работи, създава административни тежести; общо взето, работи като в миналия век."

Причината е "мърлящина" при изпълнението на проекта, каза Стаматов.

"Няма как едно задание, което е направено по ЗОП, да е направено некачествено и да стои по този начин вече осем години."

Държавата ще се опита да насърчи употребата на своя електронен дневник, тъй като е инвестирала много средства за направата му и МОН е длъжно да го внедри в системата. Но такава обединена система трябва да работи и да няма притеснения за загуба на информация, каквито има в момента, каза Стаматов.

"В противен случай следващата година на 15 септември горко му на този министър, който трябва да пусне тази учебна година, защото информацията няма да стигне до самите родители. И той реално трябва да си тръгне", допълни гостът.

В коментар за забраната за пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация, политически идеи и религиозни доктрини в Закона за предучилищното и училищното образование, Стаматов каза, че не може да е имало "пропаганда" в основния смисъл на термина като масово действие. Тази забрана няма да промени учебниците по биология, философия или литература, като само прехвърля темата към учителите и ще ги затрудни в процеса на преподаване.

"Пропаганда не трябва да има, но учебното съдържание трябва да се преподава в онзи си вид, който е в учебниците. В противен случай изпадаме в ситуация, в която учителят не преподава учебника и учебното съдържание, по начина по който е разписан."

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase