Снимка: БТА

50% от включилите се в кампанията за грамотност "Животът няма "аУтокорект" не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език, инициативата е на платформата “Как се пише?” и е в помощ на зрелостниците. В кампанията са се включили не само зрелостници, но и хора от всякакви възрасти.

Организаторите уточняват, че средният резултат на правилните отговори на въпросите, свързани с правопис, е 54%, а при граматичните задачи - 57%. Това по международните стандарти за езикови тестове се равнява на оценка, близка до “кръглата тройка”. У нас стандартите са занижени и прагът за вземане на изпита е едва 30% верни отговори, коментират организаторите. Те отбелязват, че "тази тройка си я пишем на цялото общество, защото се неглижира спазването на стандарти и критерии, и то на всички равнища".

В продължение на 50 дни в една от най-актуалните сред тийнейджърите социални мрежи - Threads, се публикуваха задачи и правила в първото по рода си дигитално помагало. То беше насочено специално към завършващите дванайсетокласници и повишаване на резултатите от държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература. Организатори на инициативата са д-р Павлина Върбанова, основател на "Как се пише?", Доротея Николова, учител по български език и литература, и агенция Huts Group, начело с творческите директори Иван Ланджев и Драгомир Дончев, предаде БТА.

Дигиталното помагало успя да се интегрира безпроблемно и младите хора там го припознаха и започнаха активно да го използват, споделят наблюденията си инициаторите. "Помагалото таргетира самите зрелостници, но диалогът за грамотността и за успеха от матурите е, разбира се, много по-обширен. И каузата е на всички“, казва Иван Ланджев.

Едно от най-плашещите наблюдения в рамките на инициативата, което, за съжаление, не е изненада, е, че избягваме да се ангажираме с решаване на сложни задачи. Това става много ясно видимо, ако погледнем участието в анкетите, обясняват те. Когато верният отговор в задачата се избира само от четири отделни думи, се включват значителен брой потребители в социалната мрежа. Ако обаче има четири отговора, всеки от които е цяло изречение, броят на участниците спада с три четвърти. Неспособността да се осмисли изречението и липсата на концентрация се потвърждават от факта, че много често участниците в анкетите не забелязват частицата не, изписана с главни букви, която индикира, че се търси в кой от посочените отговори няма грешка.

Много от участвалите в инициативата се затрудняват в прилагането на пунктуационната норма. При правописа положението е сходно, но могат да се дадат някои примери. 42% от анкетираните например не знаят, че думата порасна се пише без "т", 76% не са наясно с правописа на заимствам и добавят едно излишно "в" отпред. 51% смятат, че се пише маниЯк вместо правилното маниАк.

Само 30%  знаят, че трябва да се членува първата дума в съставно собствено съществително име. При граматичните правила се забелязва и неяснота относно правилната употреба на деепричастията. Сериозно затруднено е усвояването на правилата за използване на бройната форма (десет автомобила, но десет приятели), което се вижда и от статистиката на сайта "Как се пише?" - те са търсени по-често от тези за пълния и краткия член например.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase