Снимка БГНЕС
fallback

Темата за освобождаването на студентите от такси ще бъде обект на обсъждане и в следващия парламент. Напук на очакванията на много студенти, лансираната идея на Николай Денков и  Асен Василев няма да се осъществи и студентите все пак ще платят такси и за втория семестър.

Ето накратко тезите на бившия министър на образованието Красимир Вълчев, който сам ги обобщи на фейсбук страницата си:

- Освобождаването от такси трябва да бъде обвързано с учене в определени специалности, с реализация в страната, с образователните резултатите, а не повсеместно. В социалните, стопанските и правните науки виждаме голям процент нерационално търсене на висше образование - търсене заради самата диплома, търсене на по-лесно образование. От друга страна имаме драматичен очакван бъдещ недостиг на специалисти в най-важните отрасли за развитието на икономиката и обществото.

Проблемът ни е много повече със структурата на търсенето на висше образование, отколкото с достъпа. 

-Системата на висшето образование има нужда от подкрепа, но може да се направи далеч по-добър и интелигентен пакет от мерки, които да бъде насочен към повишаване на мотивацията за учене в специалности с най-висок очакван бъдещ недостиг на кадри и с реализация в страната. Надявам се в 50-ото НС да подходим по-отговорно и да внесем по-добро предложение.

Така например със заделените 150 млн. лева могат да се освободят от такси всички студенти в инженерно-техническите и природоматематическите специалности.

Очакваният недостиг на инженери и технолози е голям и липсата на тези кадри в най-голяма степен ще спъне социално-икономическото ни развитие. В други професионални направления освобождаването би могло да бъде в зависимост от успеха. За “Икономика” може да се обвърже с кандидатстването с матура по математика. Работодателите казват: трябват ни икономисти, които да могат да смятат. За “Медицина” може да се обвърже с реализация в страната. Имаме специалности с драматичен недостиг на кадри от една страна и много голяма значение за държавата и икономиката, от друга. Такива са “Хидроинженерство”, “Ядрена енергетика”, “Химични технологии”. За тях бих предложил да се предоставя по 1000 лева месечна стипендия, освен освобождаването от такси.

Преди 7 години освободихме от такси специалностите с най-голям очакван бъдещ недостиг и това доведе до увеличение на студентите в тях, макар и недостатъчно. Ако сега освободим всички от такси, те отново ще намалеят.

- Образованието е сфера и тема, по която трябва да търсим базово съгласие и това е нашето предложения към останалите парламентарни групи - да се опитаме заедно да изработим по-добри решение, без да спекулираме и демагогстваме с темата образование.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Кравар Евроатлантик

преди 2 седмици

Като гласувате за пожарникар да ви оправя 13 години това е положението. В истинската политика се мисли за десетки години напред, а не как да *** от Капитан Андреево и да правиш правиш предизборни сеири.

34

Диляна Иванова-Станч

преди 3 седмици

Всъщност недейте да увеличавате стипендиите имам еднатъпа докторантка, та тя не става за нищо.Все пак аз съм качество. Тя не си заслужава труда.Ще я унизя и използвам само, понеже така е в живота,на по-високо място съм в йерархията.Нека няма място за нея, като за никоя от никъдето.Ще я преправя после след защита и ще надградя, няма какво и толкова да я уча.Важното е да имам поне един докторант за да стана професор иначе такив ан еми и трябват. Нека тази си иде на мястото подяволите.

33

Диляна Иванова-Станч

преди 3 седмици

Визирам най-каечственият докторант за всички временатова е Цветан Ценов, той е качество такова, ковто аз бях на младини. Знаем че имаше нещо общо с Марина Московкина.

fallback