Снимка БГНЕС
fallback

В детските градини в София има 141 служители над 71 годишна възраст, около 1000 са над 62 години, едва 85 са под 30 години.

Това написа директорът на 119-то СУ и председател на Съюза на училищните директори Диян Стаматов във фейксбук профила си след националната среща на директорите на детски градини.

"Още по-тъжен е фактът, че има 150 незаети работни места за ежедневна грижа на децата на столицата!!!
За да бъде гарантиран непедагогическия персонал в яслите и детските градини на София е изключително необходимо да се предвидят 5 милиона лева, за по-добро заплащане на труда му. По 2,5 милиона във функция “ Здравеопазване” и “Образование” за 2024 година.

В София има 2000 медицински специалисти в общинските ясли и в медицинските кабинети в училищата. Средната възраст е малко над 63 години, като наред с това има траен недостиг на кадри в яслите за здравната грижа на децата. Възнаграждението на медицинските специалисти в тези места е малко над минималната работна заплата за страната, което допълнително прави професията изключително непривлекателна.

Добър вариант за разрешаване на проблема е възможност назначаването на медицинските специалисти да се извършва от директорите на яслите, градините и училищата, а не от Дирекция “Здравеопазване”или кметовете. Чрез делегирания бюджет възнагражденията им биха се увеличили по-чувствително и бързо.

В общинските детски градини помощник-възпитателите са непедагогически персонал, въпреки, че в голяма част от ангажиментите им са аналогични на учителите в детските градини. Възрастта на заетите непедагогически кадри е средно към 60 години, а заплащането изключително ниско - малко над 950 лева. Това се отнася за около 4000 лица, заети в общинските детски градини на столицата.

Столичната община трябва да планира средства от своя бюджет за 2024-a за непедагогическия персонал в София, в това число за медицинските специалисти.

Проблемът за работещите в градините и яслите става все по-голям, много по-значим от изграждането на нови постройки. Скоро ще имаме нови сгради без персонал, ако не бъдат планирани малко по-високи заплати за тази група персонал, както и ако не бъде разработена дългосрочна програма в София за обезпечаване на образователните институции с кадри", пише той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 1 месец

Десетилетия наред учителите бяха на дъното по заплащане, пенсиите са нищожни, затова работят. Няма нищо хубаво в тази работа, винаги може да те съдят за какво ли бе. Търпиш разни дебелогъзи ***, стари първескини, долнопробни *** дошли в София под наем, но велики родителки. Техните всичка с хиперактивност и дефицити, но тя е велика родителка. Нарежда на слугинята как да гледа детето и безплатно по 10 часа. Държавата и е дала бонус, нищо че тази услуга в цял свят е много скъпа.

22

Секира

преди 1 месец

Лъжа.Снаха ми е дипломирана учителка и две години не може да си намери работа.Работи в производство.Дъртите кукумявки и връзкарите взимат големи заплати,и си натискат парцалите,а млади квалифицирани жени блъскат за 900 лева .

21

Димитрова

преди 1 месец

Сега куцо, кьораво, сакато и неграмотно е тръгнало учител в градина да става. Мислят, че е много лесно и че и те могат това. Разни не осъществени дизайнерки, финансистки, технолози, магазинерки, всичко в кавички, защото и там не са ставали за нищо пълнят градините и пишат в документите - Предучилиштна педагогика. Да живеят новите учители! С преквалификация за една година са готови. Университетите ги пускат без проблем.

fallback