Снимка БГНЕС
fallback

Комисията по образованието и науката дебатира дали да бъде прието предложението на Възраждане учениците от трети и четвърти клас да имат възможността да повтарят учебната година, предаде БГНЕС.

Предложението е част от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование, внесен от Костадин Костадинов, който комисията разглежда на първо четене.

Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС и бивш образователен министър уточни, че най-добро решение няма, има алгоритъм. “Децата, които растат в семейство, в което не се залага на образованието, трябва да бъдат хванати по-рано, още от детската градина. Колкото по-рано бъде подхванато едно дете толкова по-добре, затова фокусът трябва да бъде в предучилищното образование”, смята още той. “Ако едно дете остане една година не е чак толкова голям проблем, ако остане обаче повече години, можем да го загубим. Аз подкрепям да има педагогически представител в конкурса за избор на директор на училищата”, каза още той.

Росен Костурков от ПП уточни, че не приема предложението учениците от толкова ранна възраст да повтарят. “Абсурдно е да се накарат децата от трети и четвърти клас да повтарят, защото има възможност при това повтаряне изобщо да ги загубим”, каза Костурков.

“Ние трябва да намерим разумната среда. Не налагаме наказание, искаме да заложим по-високо ниво на образование у децата”, коментира Ивайло Попов от Възраждане.

Ирена Анастасова от БСП уточни, че законът за предучилищно училищното образование изисква сериозен ремонт. “90% от педагозите смятат, че децата трябва да повтарят дори още от 1 клас. Според мен също трябва да има такава възможност и това не е популизъм”, каза Ирена Анастасова, след което подчерта, че групата на БСП ще подкрепи законопроекта, но най-вероятно ще внесат промени между първо и второ четене.

Христо Даскалов от ПП-ДБ обясни, че децата с нисък успех тормозят тези, които искат да научат нещо в клас. “Всички деца, които имат желание да учат трябва да го получат. Представете си какъв ужас обаче ще имат останалите деца, когато при тях се присъединят по-големи, които повтарят. Трябва да мислим не само за децата, които повтарят, но и тези, които не го правят,” подчерта още той.

В момента учениците до 4 клас не повтарят, но в пети клас някои от тях отиват с много пропуски в знанията, които вече не могат да наваксат. Някои директори настояват за повтаряне още от години.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

За ужаса на онези

преди 1 година

деца, в чиито паралелки ще се наложи да учат по-големи повтарящи неграмотни индивидчета - ами няма да допускаме това. Ще се организират паралелки, състоящи се само от здрави психически, но повтарящи деца и за тях НЯМА да бъдат предвиждани училищни автобуси - родителите му ще го водят на училище, ако паралелката за такива като него е на другия край нса града. Не го ли правят - спиране на помощите и тежки глоби, които да отработват. Стига вече толериране на безхаберието и мързела!

26

Опомнете се!

преди 1 година

Редно ли е да премине във ВТОРИ клас дете, което не е успяло да научи азбуката? Стига вече толерантност спрямо племе, кото не си мърдат пръста, за да помогнат на детето си да научи официалния език на държавата, чийто гражданин е. Ще повтаря първи крлас толкова пъти, колкото е необходимо, докато стане грамотен човек, способен да чете и пише. Ако не успее, ще получи инвалидност и ще се мисли на каква работа да се обучи, за да се издържа. Допълнително ще мислим какви граждански права му се полагат.

25

Анонимен

преди 1 година

Направо до 12ти ве кво ги мъчите

fallback