Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Образователните медиатори успяха да договорят с МОН средства в бюджета, с които тяхната работа да продължи.

"50% от заплащането за образователните медиатори ще бъде по програмата "Успех за теб", останалите пари бъдат отпускани от МОН с промяна в наредба. По "Успех за теб" медиаторите се назначават за 4 часа и за до 500 лв.", уточни образователният медиатор Ева Грекова в студиото на "България сутрин".

Така след 1 юли се очаква работа да продължат около 1000 образователни медиатори. В България няма официална статистика колко са образователните медиатори. Тези, които работят в детските градини, се назначават по друга програма, тя продължава до края на годината, след това не е ясно дали ще бъде продължена, стана ясно от думите на госта.

"Досега основната ни цел беше да върнем учениците в клас, по новата програма ще работим по-активно с родителите, ще ги убеждаваме, че образованието е важно за техните деца. В ромските общности има много деца, обикновено по-големите гледат по-малките или самите деца ходят да работят, като навършат 15-16 г., проблем са и ранните бракове, за едно година сме предотвратили 240 такива", допълни Ева Грекова.

Пред Bulgaria ON AIR тя заяви, че около 1000 деца са върнати обратно в клас, работи се с около 14 000 родители, 2800 деца са заплашени от отпадане от училище.

"За тях приоритетът е да ходят да работят. Казват - ще изкараме 10 клас, за да изкараме шофьорската книжка и ще прекъснем образованието си", даде пример образователният медиатор.

Грекова уточни, че все пак има и ромски ученици, които успяват да продължат образованието си в университети, на тях също им помагат неправителствени организации.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Който иска, той учи

преди 11 месеца

Натякват ни, че трябвало да се съобразяваме с културните им традиции! Ами добре, щом му тежи ходенето на училище, тогава за тях да е задължително само началното образование до четвърти клас. Поне азбуката да научат и каквото успеят да запомнят за българската история и география. Но спре ли да ходи на училище - задължително да почва работа, която е по силите му. Човек на 11 г. може да помага в сферата на различни дейности. По добре е детето да е трудово ангажирано, вместо да се шляе по улиците.

25

Анонимен

преди 11 месеца

Който вече работи, той печели за издръжката си и не е редно държавата да дава за него детски надбавки на родителите му!

24

Добре, нека работят

преди 11 месеца

Който не желае да учи, по-добре да почва работа,вместо да пречи на останалите ученици, които искат да учат. Щом като на 12 г. са вече годни за семейно съжителство и държавата е съгласна да им плаща детски надбавки и допуска те самите да отглеждат и възпитават децата си (макар че са станали родители на 12-13 г), тогава заначи още на 12-13 г. са годни да работят. НО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ДЪРЖИ СМЕТКА ДАЛИ НАИСТИНА РАБОТЯ И ДАЛИ ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ! Стига вече привилегии!

fallback