Снимка: Димитър Кьосемарлиев
fallback

"Ако имаме 15 или повече области в грипна ваканця, тогава може да се мисли за национална грипна ваканция. Нямаме такава ситуация към момента, но имаме готовност", заяви пред БНР Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

Той е категоричен, че ако има грипна епидемия, децата трябва да се пускат в грипна ваканция, а не да се преминава към онлайн обучение.

"Нека учениците да са във ваканция, след това учебният материал ще се преструктурира", допълни той.

Според него при 1-2 седмици грипна ваканция няма риск за учебната година. Петров напомни, че наближава и междусрочната ваканция - между 1 и 5 февруари, която със сигурност ще повлияе добре на обстановката със заболелите.

Oще по темата

Когато учителите в определен процент са болни, няма как да се проведе онлайн обучение, подчерта той и попита дали личните лекари, когато са болни, лекуват дистанционно.

По думите му решението за преминаване към онлайн обучение във връзка с обявената грипна епидемия в област Бургас е грешно. По думите му това ще е неефективно и "отбиване на номер".

 Той смята, че здравното министерство налага диктат и не се влушва в образователните експерти. Според него министерството се държи неадекватно: "Понякога закъснява, понякога взема не най-правилните решения".

Временното връщане на маските ще помогне за тази ситуация, смята Петров. Според него няма нищо лошо от временно връщане на тази мярка. В здравните заведения и сега подхождат така.

На този етап нямаме сигнали от училища, които да са останали без средства за сметките за отопление. По думите му няма опасност от спиране на работата на училища във връзка с отоплението. Той прогнозира все пак, че към края на февруари ще се появят такива нужди на някои места.

В момента не сме готови с промяна за актуализирането на учебните програми, посочи още Петров и добави: "Козметични промени - да, но кардиналните промени нека ги оставим за по-натам".

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настоява за поне 20% увеличение на учителските заплати:

"Това, което бяхме заложили в КТД, е увеличение на учителските заплати, като процентът ще зависи от новия бюджет. Със сигурност ще има повече пари за образование, със сигурност ще започнем да говорим за увеличение на заплатите поне с 20-25%. Ако това не се случи дори в тези разговори, които ще започнат до 1-2 седмици, тогава това напрежение може да приеме други формати и външни проявления. На този етап имаме диалог и мисля, че ще стигнем до това, което предлагаме и което е релевантно в съответната ситуация - поне 20% увеличение на учителските заплати, най-малко".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Учител

преди 1 година

До Димитър Кетипов учителите ги сънуваме тия 2000 лв, даже 1300 не взимаме. Хайде стига измислици. На всички работния им ден свършва в 17.30 и в 17.35 вече мислят за извънработни неща, нашия работен ден продължава 15 часа, включително и в събота и неделя. Изобщо си нямате работа , какви са задълженията на един учител.

6

ПроСоТо

преди 1 година

интересно като как ли ще да е било във времето,когато хем грипът е върлувал,хем не е имало интернет и "дистанционно обучение" ?!../Що така са побърка тоя свят,Господи?!/

5

Анонимен

преди 1 година

хареса им онлайн по халат и с филия с масло и мерудия в ръка у къщи пред телевизора

fallback