Снимка: БГНЕС
fallback

Когато се увеличават разходите за парно и ток, има голяма вероятност това да се отрази и върху студентската общност – в частност за семестриалните такси.

Това каза пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети. По думите му студентите вече са усетили това – в заплащането на наеми и на режийни разходи.

Парушев подчерта, че за октомври, ноември и декември 2021 г. студентите още не са получили компенсацията от близо 40 лева, която за януари, февруари, март и април ги е подпомогнала.

"До края на тази учебна година няма да бъдат увеличавани наемите, в по-голямата част от висшите училища", увери той след проведени разговори с представители на студентската общност от различни ВУЗ-ове.

Тази година интересът към студентските общежития е огромен – над 40 000 студенти са подали молба.

Oще по темата
Миналата година са били 30 000.

"И това е на първо класиране. На второ може да има много повече, защото има хора, които са изтървали сроковете и не са си подали молбите. Много от колегите, между 5 000 и 10 000 човека изобщо не са подали такова заявление и тепърва разбират, че нямат дом."

У нас има около 140 студентски общежития. От тях около 100 са в прилично състояние, а другите 40 – в окаяно, стана ясно от думите на Парушев. Според него базата се е променила драстично с отпуснатите преди две години средства за ремонти, но помощта от държавата трябва да продължи.


Допълнителните средства за храноден и леглоден, за които студентите са настоявали при актуализацията на бюджета, са записани в постановление на Министерския съвет, което според Парушев ще спомогне да не се качат наемите. Средно наемът излиза между 60 и 80 лева.

"С тази финансова инжекция между първо и второ четене се надявам, че наемите няма да бъдат увеличени не само за календарната година, а за самата учебна година."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

65

Анонимен

преди 1 година

"Проблемът в постовете ти е това арогантно отношение към т нар селяния.Чувство за преъзходство граничещо с нацизъм.Не си с нищо повече от всеки " - ТАка ли ве! Ама НИЕ сме с паричките! НИЕ държим имотите! НИЕ сме актьори, художници и музиканти! Вие какво сте? ОНеобразовани ЧАЛГАРИ ГНУСНИ! Вмесот да гледате магарета, коне и зайци, вие идвате, да ми се правите на хора. АХАХА!

64

Анонимен

преди 1 година

"Аз с какво съм виновен,че съм четвърто поколение софиянец, че държавата ме наказва-и без финансово подпомогане от въпросните 40 лв, и без право да съм на общежитие, и при това съм с висок успех от следването." - На основание, че родителите ти имат поне едно жилищпе, както и че до 25 годишна възраст са длъжни, да ти оказват подкрепа, докато учиш, като логичното е, че ако си живял преди с тях, ще можеш да живееш пак.

63

доналд

преди 1 година

Ама то останаха ли софиянци в София? От моите детински познанства ситуацията е следната - По-напористите са в чужбина - Някои се залюбиха и отпътуваха в родните краища на полвинките си - Тези със силните родители си останаха да шефстват - Тези с доходи 2К или дечурлига се изнесоха в разни квартали. - Проидохите още живеят в центъра и се правят на салата всяка вечер.

fallback