Снимка: БГНЕС
fallback

Сто пъти е паднала заболеваемостта от коронавирус сред децата спрямо пика в началото на февруари. Това сочат данни на Министерството на образованието и науката. "Ние сме в ситуация, в която не сме били от средата на август миналата година. Целта е децата да са обратно в училище, за да се възстанови максимално бързо нормалния ритъм на образование.", обясни пред БНТ министърът на образованието Николай Денков.

Той заяви, че тестовете, които са останали, са на разположение за следващата вълна, която се очаква и която никой не знае колко тежка ще бъде и колко време ще продължи. Според министъра по закон родителите имат право децата им да учат онлайн до 30 учебни дни извън епидемичната обстановка. Но трябва да е ясно, че тази норма е създадена като извънредна и трябва да има уважителни причини. Смята, че има неубедителни аргументите от родители, които спират децата си от училище, когато има случай в семейство с ТЕЛК.

Oще по темата

"Заболеваемостта е изключително ниска - на моите графики е на нулата, което означава, че сме в ситуация, която трябва да използваме максимално за образованието на децата", каза министърът.

Той коментира промените в матурите след 12-и клас. По думите му, това е първият випуск, който завършва 12-и клас по новия закон. Промените са по-големият брой въпроси с открит отговор и целта е да се представят по-добре децата, които могат да мислят и да се изразяват, а не тези, които наизустяват или които отгатват отговора на тото.

Има много прецизна система за оценяване. Скалата в оценяване също ще се промени, каза министърът.

 "Идеята е ясна. За да изкарате тройка, трябва да кажете - познавам поне една трета от материала. Надявам се експертите да се съобразят с тази промяна, промяната няма да е шокова и ще балансират задачите. За мен не е нормално да завършват средно образование хора, които не разбират 75% от материала, който трябва да знаят", каза Николай Денков.

Той поясни, че матурите ще са балансирани, така че децата да са мотивирани. Никой не иска масово двойки, каза министърът.

Министър Денков обсъди и промените в програмите и учебниците. "В повечето случаи програмите не са прекалено утежнени, има какво да се оправи, но по отношение на учебниците ситуацията е много тежка в много случаи", каза той.

Досега контролът е бил следният - това пише в програмата и се гледа има ли го в учебника и авторите могат да трупат отгоре в пъти материал, който не е заложен в програмата. Министерството на образованието и науката ще прегледа програмите и което е академично излишно и не съответства на възрастовата група ще бъде изчистено. Оттам нататък изискванията към базовите учебници ще са следните: трябва да следват стриктно програмата. Индивидуалността на учениците ще се компенсира с учебните пособия, за които може да има базов избор.

Новите програми може да се подготвят тази учебна година. За учебниците ще е нужно повече време.

Денков уточни и, че тази учебна година ще стартира на 15 септември.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Бе тоя на колко е?

преди 2 години

Този министър не е ли е вече за пенсия, ако вече не са го пенсионирали?

11

Анонимен

преди 2 години

Професоре, тази оценяваща система може да е превъзходна, но не забравяй, че вече 30 г., т.е. почти толковс випуски прогимназиални и гимназиални преподаватели завършиха и обучават ученици, от които 80% хич нехаят да учат. И че т.нар студенти в общежитията на провинциалните ВУЗ-ове не учеха, а до 22:00 часа играеха танци, а след този час - кючек! До 2002 г. студентите като разберяха, че няма да им се размине, се хващаха да учат, но след тая година по 6 пъти се явяваха на изпит без познания.

10

абе цървул червен

преди 2 години

ти ли ще оценяваш бъдещите ЧЕРВЕНИ ПРОФЕСОРИ и ДОЦЕНТИ(КРАДЦИ)

fallback