Снимка: БГНЕС
fallback

22 месеца няма никакво развитие в сферата на образованието. Това каза пред БНР Диян Стаматов, директор на 119-о училище в София и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

По думите му двата образователни локдауна са допринесли за сериозни дефицити и за значимо отдалечаване в социалната комуникация на подрастващите.

Това дълго ще бъде наваксвано... Стана ясно, че образованието е изцяло зависимо от решенията на министъра на здравеопазването, а това не е редно. Пропуските са много и не могат да бъдат лесно измерени. В този пандемичен период са пропуснати много социални умения. Откакто изпаднахме в тази обстановка, почти всички забравихме за традиционната шестобална система и почти всички оценяват знанията си като шестици. Никой не взима под внимание никаква друга оценка освен 6, коментира още той.

Стаматов допълни, че положителните Covid тестове сред учениците са единици и тестването в този вид показва, че учениците не са заразоносители.

Образователната система може да си спести този неспецифичен процес и той да се извършва на друго място или чрез други тестове. Дали да продължи тестването - решението е на политиците, каза Стаматов.

Той е категоричен, че образователната система повече не трябва да бъде затваряна.

"Необходим е сериозен дебат на национално ниво по отношение на редакция на учебните програми, учебните планове, учебното съдържание. Трябва сериозна подготовка с възможност за създаване на хибридни учебни планове, които да моделират съществуващите учебни с възможност за дистанционни формати за по-нататъшни подобни ситуации. Дебати за следващите стъпки, свързани с промени в средното образование, които да дадат възможност за продължаване на започнатите промени преди пандемичната 2020 година", каза специалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 2 години

До АЗ- не се учудвайте , Стаматко кара още по инерция от времето на ГЕРБ и още си мисли като един пенкилер ,че глупостите му са "актуални" ,както при господарчетата нищо не коментира обаче за локдауна ,който заложиха в образованието от 2009 с нескопосаните си опити в образованието ,където черешката на тортата беше скалъпения закон за образованието ,представен като "манна небесна" , и ръкоплясканията ,които получиха от Вождо - като махнат такива като карнобашки офции и локдауна ще си отиде

13

Сетихте се

преди 2 години

С това измислено "он лай" обучение съсипахте няколко випуска ученици ! Има цели класове които не са стъпвали в училище от декември 2019г. ?!....и продължават да не ходят. Проблема не е само в ученето, ами това са социални навици, отговорност и дисциплина в обществото. Тези неща не се придобиват "Ой лай" ! А иначе за учителите е шапка на тояга. Не ходят на работа взимат заплата и даже им ги вдигат. Ако тях ги питате така могат да изкарат до пенсия. И не ми излизайте с номера че и сега работят

12

Анонимен

преди 2 години

Който иска да учи- учи, независимо дали е в училище или вкъщи. То и без това от край време дакслаото е тотална загуба на време. Не учат това, което искат, ами което им е наложено отгоре. Трябва много сериозна прмяна в образователната ни система. След 7 клас задължително трябва да изберат 4-5 предмета, които да учат на каквото ниво искат, колкото часа искат, без забити класове и да се признава за взети кредити за университети дори. А не както е в момента - едно голямо нищо и ходят по уроци.

fallback