Снимка: БГНЕС
fallback

Имаме 50 университета в България, но повечето повече от тях са в буквалния смисъл на думата „училища”. В училищата не е мястото, където се прави наука, там само се преподава и това е убеждението, което съществува у нас, смята проф. Тодор Танев, бивш министър на образованието, който гостува в предаването “Бизнес старт” с водещ Живка Попатанасова.

По думите на госта местата с истинска наука, с потенциал от техника, персонал и научни знания в страната значително намаляват на брой, а в същото време науката няма граници и е трудно да се прави в отделен университет.

“В България се смята, че науката се прави в 1-2 университета и в БАН, а в останалите само преподават. Това раздвоение някой ден трябва да престане. “

В този смисъл предложенията за съвместно издаване на дипломи от университети, така че да се подпомогне създаването на мултидисциплинарни специалисти, са „крачка в правилна посока, която тушира една от грешките, които са били направени в България с толкова много университети“. Той припомня, че повечето университети в България са специализирани главно в едно или малко на брой направления, което налага да се попълват техните възможности, „защото животът е по-широк от тези специалности“.

Няма как да не се направи междинна стъпка в посока развитието на други университети да имат официално призната научна част и финансирането да идва от самата държава, смята експертът. Той не мисли обаче, че приетата Национална карта за висшето образование ще създаде нелоялна конкуренция между университетите.

"Те се борят за деца, а в следващите години ще очакваме още по-голяма намаление на броя на кандидат-студентите. Улеснява се колкото може тяхното влизане. В този смисъл картата, която се прави, е средство за урегулиране.”, обясни професорът.

Картата ще стимулира процесите за наука като помогне на висшите учебни заведения, които нямат особени научни постижения, смята гостът.

По отношение на регионалния дисбаланс на висшето образование, който се опитва също да бъде адресиран от въпросната нова карта, проф. Танев припомни, че наличието на университет в един град подпомага доста местната икономика. Той обаче смята, че закрепоставянето на студентите към региони е „пълен абсурд“ и „нещо недомислено“.

Гостът добави, че бизнесът трябва да дава своето мнение по практическата приложимост на научните изследвания.

“Някои специалности, предимно техническите, получиха официално благословията да бъдат толерирани. Това не е лошо. Вече години обаче са “сатанизирани” някои други учебни направления като  “Администрация и управление”. Не е правилно едни научни направления да бъдат дискредитирани по този начин, за сметка на други. Животът има нужда от всякакви специалисти, а пазарът на труда най-добре ще се справи с този дисбаланс между специалностите. Не е работа на университетите да коригират този процес.“

Целия разговор може да видите във видеото на  Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

Анонимен

преди 2 години

до 45-46, банаджии да си правят каквито си решат критерии, тяхна работа, но да се месят в университетите аре моля моля, освет това си доцент и професор в съответния ВУЗ а не в страната, що тогава махнахме ВАК, заради воя от БАН направихме национални критерии, нестига че мързеливи ами и завистливи

37

рашо

преди 2 години

Дори да си професионалист без добър език не те вземат на работа.Тука знанията не играят .Важно е колониализмът да се развива.

36

Анонимен

преди 2 години

Питайте студентите, учещи инженерни науки в чужбина. В България тези, учещи се за инженери в столицата, Пловдив, Габрово, Варна, Русе безнадеждно изостават. ЗАсега ниво държат медицина, IT, математическите науки, но учещите в последните две направления бързо се ориентират към магистратура в чужбина. И не само те: всички, които имат възможност или способност, без медиците, бягат да учат в чужбина.А проф.Танев нека си развива теорията за обединение на научния потенциал. За кои учени става въпрос?

fallback