Снимка: БГНЕС

Един от проблемите, с които се сблъсква 51-во СУ „Елисавета Багряна“ при рестарта на учебната година за малките ученици, са занималните. Причината е, че училището не разполага с отделни занимални за всяка паралелка, а това означава, че в стаята има смесване на два класа. В този смисъл, ако едно дете се разболее, трябва да бъдат карантинирани и двете паралелки. Това обясни Асен Александров, директор на 51-во СУ „Елисавета Багряна“ в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.

Александров коментира, че в понеделник, когато беше първият присъствен учебен ден след облекчаването на част от мерките срещу Covid-19, само около 10% от децата са продължили обучението си дистанционно, а останалите са предпочели присъствена форма.

„Дистанционното обучение е толкова по-ефикасно, колкото по-големи са учениците. Тоест, то е най-ефикасно за 12-и клас и най-малко ефикасно за 1-и клас. Има предмети, които трябва да се изучават присъствено. Например при малките ученици четенето и писането е изключително трудно да се преподава онлайн“, посочи Александров пред Bloomberg TV Bulgaria.

Той сподели и какви са мерките, които училището взима, за да се справи с ограничаването на разпространението на Covid-19.

„Мерките, които взимаме са дезинфекция - на входа на училището се мери температурата на всеки, а в повечето класни стаи имаме и йонизиращи пречистватели. Моите указания са стаите да се проветряват често – поне на всеки 80 минути по 15 минути да са отворени два големи прозореца“, допълни гостът.

Александров коментира и започналата в края на декември в страната имунизация срещу вируса, тъй като следващата група, която ще се ваксинира, е тази на учителите.

„Ние направихме списък в началото на декември, в който да се запишат желаещите учители и бяха само 20% от състава на училището. До четвъртък трябва да изготвим нови списъци, за да видим дали има промяна на нагласите“, казва той.

Целият разговор вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase