Снимка: БГНЕС
fallback

Родителите се оказаха в патова ситуация заради липсваща техника и обезщетения, ако трябва да си останат у дома, щом децата им не са на училище. Това се оказа и основната причина едва под 100 училища у нас да преминат на онлайн обучение. Проверка показа, че ако дистанционното образование не е наложено с централно решение на властта, техниката за него трябва да се осигурява от самите родители и училищата.

Още по-сериозен е проблемът с работещите родители, които нямат финансова алтернатива, ако се наложи да останат вкъщи, за да гледат децата си. По закон те имат право на обезщетение само ако хлапетата се окажат карантинирани заради болен съученик или учител. Ако сами поискат децата им да се обучават онлайн или пък такова решение се вземе от директора на школото, пари не им се полагат. Това е и основната причина за сериозния разнобой в исканията на семействата и самите учители.

Oще по темата

Във вторник преподаватели от цялата страна заплашиха с масови оставки и отпуски, ако училищата не бъдат разпуснати изцяло. Заради драматичната ситуация и стремглаво нарастващия брой болни обаче от социалното министерство обмислят разширяване на COVID целевата помощ. Социалната помощ за родители на деца под карантина ще важи и за децата, които ще учат онлайн. Това ще стане възможно чрез изменения, които готвят в социалното министерство, разясниха оттам пред "Монитор". Въпрос на обсъждане е за кои класове обаче ще важи разширяването на обхвата на целевата помощ.

Според Закона за закрила на детето деца до 12-годишна възраст не могат да остават сами у дома. От социалното министерство увериха, че в най-кратки срокове промените ще са факт. Към момента COVID целевата помощ е насочена към родители на деца под карантина, останали без доходи и без възможност за работят в този период. Доходен критерий за тази помощ има и тя е 610 лева начислен от семейството.

Стойността е 610 лева за пълен месец или реципрочно за дните, в които детето е под карантина. Когато и двете деца са карантинирани, помощта за цял месец е 915 лева. Семейната помощ могат да получават също самоосигуряващи се родители, които също гледат дете под карантина, не могат да работят дистанционно от вкъщи или безработни родители без право на обезщетение или той е под 610 лева на месец.

Новата помощ е за семействата, в които родител ползва неплатен отпуск, за да гледа дете или деца до 14 години, поставени под карантина заради COVID-19, а след разширяване на обхвата и ще се ползва и от родители на деца, учещи в онлайн среда. Исканията се подават лично в дирекциите социално подпомагане, по пощата, чрез имейл или през Системата за сигурно електронно връчване, както е и до момента.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

62

Анонимен

преди 3 години

Уроците онлайн могат и да се записват.Има си и начин децата да задават въпроси.Какво като са си в къщи.

61

Анонимен

преди 3 години

А нали бабите били ,, непотребни сухи съчки,,.

60

Анонимен

преди 3 години

Какви ограничения, на кръчма до 22:30 и в МОЛ-а с тате и мама, и да не ходи на училище? Чудни ограничения, няма що. Защото моите играят навън и се срещат с приятели. Не създават виртуални такива.

fallback