fallback

Как признаването на дипломите от един от най-старите и престижни университети в Европа - Сорбоната - се оказа проблем? Зрители на БНТ сигнализираха за административни неуредици, с които са се сблъскали, след като са завършили образованието си в Париж.

Завършили магистратурата си в Париж, с намерението да се върнат в България, и го направили. С надеждата бързо да си намерят работа. Без да подозират, че легализирането на дипломите ще се окаже проблем.

"Съгласете се, няма как да ви признаем дипломата...", разказа Радослав Илиев какво е чул.

От Националния център за информация и документация така и не му обяснили защо. А няколко седмици по-късно, когато получил удостоверението си, то било съвсем различно от очакваното.

"Те са легализирали и написали в самия документ за признаване на дипломата името на специалността, но са признали на територията на България само една част от това, което включва История на изкуството. При моя логичен въпрос защо, те не отговориха. Първо се получава конфликтна точка самото признаване, а след това то става половинчато", допълни Илиев.

С подобни административни разминавания се сблъсква и Чая Колева. Тя завършва Института за политически науки и международни отношения.

"След подаване на документи ми беше съобщено, че този документ не подлежи на сертифициране, което не е така, защото този документ има същата юридическа стойност. При въпрос защо - защото нямам нужните реквизите - при въпрос кои са те - пак не стана ясно, но в хода на разговора установих, че те би трябвало да изпратят процедура по запитване до аналоговия център във Франция, но те не са го пратили, защото са преценили, че не подлежи на сертифициране", каза Колева.

"Аз при опита да намеря диалог се оказа, че няма нужда - посъветван да обжалвам, закрити врата", каза Радослав Илиев.

"Не мога да си обясня защо един сертификат трябва да се блокира, дори да не се продължи нормалната процедура", каза Чая Колева.

От Просветното министерство отговориха, че академично признаване на диплома може да се откаже единствено в случай, че се установи съществено различие в съдържанието на проведеното обучение с националните изисквания за придобиване на висше образование. Дори в такъв случай обаче българското законодателство предвижда органът по признаване, когато е възможно, да предложи компенсаторни мерки.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Сандо

преди 3 години

ако е следвал право или медицина е нормално да е такаПо принцип легализация в ЕС не е необходима освен ако не искаш да работиш държавна работа ...

16

Въпрос

преди 3 години

Защо въобще трябва да легализира диплома от ЕС? Или не е точно 'магистратура'? Питам защото много нашенци записват достъпни за общата аудитория курсове в топ университети и после се хвалят, че уж били техни възпитаници. А реално не са и имат нещо като сертификат за участие в курс. Все едно записалите езиков курс към ИЧС после да твърдят, че са завършили СУ (не че е изобщо елитен, ама за примера)

15

Анонимен

преди 3 години

Някой спомена за признаване на диплом придобит след успешно завършено следване в чужбина,само след полагане на изпити по предмет или предмети,които са по специалността в български университет.Но и това не е панацея,защото има разлика в начините на обучение и в методиките.А и как ще бъде приравнен изпит по политически науки с тези по икономически?Например за политически и икономически консултанти?

fallback