Снимка: Димитър Кьосемарлиев
fallback

Едва 36,33 точки средно по математика са изкарали 7-класниците от НВО. При резултатите по БЕЛ представянето е около средното ниво - изкарали са 51,06 точки от 100 възможни, съобщиха от МОН на пресконференция за резултатите от матурите.

Общият извод на МОН е, че сравнено с миналата година - по БЕЛ седмокласниците са изкарали средно 2 точки надолу, а по математика 3 точки повече.

"Остават много ниските резултати по математика", призна министър Красимир Вълчев. Голям процент ученици имат трудности и са демотивирани по предмета. По думите му резултатите по математика са "тревожно ниски".

Има трима седмокласници с по 100 точки и по двата предмета, а 20 ученици са с 0 и по математика, и по БЕЛ.

С максимален брой точки по БЕЛ са 8 ученици, а 349 - имат максимален брой от 100 точки по математика.

При матурата по БЕЛ учениците са се затруднили най-много с въпросите, които изискват извличане на информация от текст. Част от седмокласниците показват и недобри резултати при овладяване на книжовно-езиковите норми.

Учениците се затрудняват да определят части на изречението и частите на речта, оцениха още на пресконференцията. По отношение на преразказа - седмокласниците успяват да преразкажат текста, изграждат го като цялост, но не винаги подробно и последователно. Общият извод е, че децата малко четат книги и се затрудняват да разберат какво се иска от тях.

По математика голям процент от учениците са приели, че литрите гориво са равни на изминалия път в една от задачите. Положително е, че все повече от тях са решавали и задачите с отворен отговор.

По региони традиционно водещи са училищата в София, Смолян и Варна, а в края на графиката се нареждат Сливен и Монтана, посочиха още от МОН.

Националното външно оценяване беше проведено след онлайн обучение заради епидемията от коронавирус.

На изпита по БЕЛ са се явили 56 822 ученика, а по математика – 56 767.

Училищата с най-високи резултати по БЕЛ са МГ „Д-р Петър Берон“ - Варна (90.43 т.), МГ „Акад. К. Попов“ - Пловдив (90.11), ЧОУ „Света София“ (89.23), СМГ (88.46), ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ - Бургас (86.16).

Първите 5 по резултати по математика са МГ „Петър Берон“ (96.45), ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ (95.34), ПМГ (95.21), СМГ (94.46), МГ „Акад. К. Попов“ (92.26).

Трите деца с пълен брой точки на изпитите са от областите Бургас, Плевен и Варна, съобщи заместник-министърът на образованието Таня Михайлова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

154

Анонимен

преди 3 години

"Срив по математика на НВО: Средно 36,33 точки изкарали 7-класниците"Еееее, що така? А тъй 'убаво и модерно си ги обучаваха "дистанционно"...Министърът само дето не се просълзяваше от умиление...

153

Анонимен

преди 3 години

Дано някога избегнем грубото подражателство и д се пречупим през погледа на своите критерии за добро и красиво и излетим като птицата Феникс от пепелта на разрухата в българското образование. Може би ключът е провокиране на логическото и нестандартно мислене на учениците. На читателите оставям да преценят дали не ограничаваме знанията,, от... до,,

152

Анонимен

преди 3 години

12 годишни, натискани да учат алгебра! После цяла година, че и две, някакъв неверооятен натиск и стрес, за да се вземе едни скапан изпит. Взелите го с максимален резултат, ще отидат в някаква псевдо-елитна гимназия, заедно с тези, взели го само с половината резултат, но много, даже и с по-висок резултат, ще си карат пак в "простите" гимназии. И какъв е резултата? Стрес и институциализиране на децата. 99.9% няма да има никаква полза от наученото. И не, че всичко не се научава отново и после...

fallback