Снимка: архив, БулФото
fallback

Над една четвърт от българските ученици изобщо не четат книги или го правят много рядко. Това показва анализ на Института за изследвания в образованието, цитиран от БНР.

За изготвянето му са използвани данни от международното проучване “Пиза“ за 2018-а.

Анализът показва още, че разликата в четивната грамотност на учениците, които четат редовно художествена литература и онези, които не го правят никога, се равнява на почти двугодишно обучение в училище.

Колкото повече учениците четат за удоволствие, толкова по-високи са техните резултати, е друг извод, който прави изследването.

То поставя акценти върху личния пример, който дават родителите. 24 на сто от учениците казват, че в домовете им има до 10 книги, а 9% посочват, че книгите в къщи са от 200 до 500.

Разликата в напредъка на двете групи ученици се равнява на четири години обучение в училище, отбелязват експертите в Института за изследвания в образованието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 4 години

И преди години беше така... Лошото е, че сега, когато могат да имат всичката информация, която ги интересува, малко са хората, които се възползват от това.

32

Анонимен

преди 4 години

една четвърт едва ли четат

31

Анонимен

преди 4 години

Задължителна литература за7кл.Декамерон,за8, Дон Жуан!?!?!?Знам,че разни ще скокнат,че учениците в тази възраст са с хормонално обусловено мислене,но точно това ли трябва да са прочели в този момент на живота си?Или това са европейските директиви за по-бързо изчерпване на фертилният резерв в населението?

fallback