Снимка: архив, Булфото
fallback

Над 55 хил. завършващи се явиха на първия изпит по български език и литература. Върху произведение на Никола Вапцаров зрелостниците се потиха тази година.

12-класниците писаха тема по стихотворението "Вяра". Въпреки засилените мерки за сигурност отново не липсваха опити за търговия с отговорите.

"Провеждането на държавните зрелостни изпити премина изключително спокойно. Изненади в организацията нямаше, което сочи, че форматът, който се прилага в момента е удачен, за да се противопостави на всякакви опити, които биха могли да доведат до съмнения за честност. За пробив в системата за сигурност не може да става и въпрос", коментира в студиото на "България сутрин" директорът на столичното 119 СУ Диян Стаматов.

За втора поредна година матурата беше разделена на части, а учениците нямаха право да излизат преди да са приключили с всяка от тях. Мярката е взета, за да се предотвратят преписвания.

Oще по темата

Над 4 000 камери и 10 000 квестори също дебнеха за такива. Само 12 са анулираните работи в цялата страна заради опити за преписване и скрити мобилни телефони.

Появиха се обаче и съмнения за изтичането на отговорите на матурата по български език и литература след края на зрелостния изпит.

Екип на Bulgaria ON AIR се натъкна на публикация във Facebook, която показваше отговрите от модул 1 и 2, в които имаше само 2 грешки. Цената варираше между 50 и 100 лв.

"Направихме профил в социалната мрежа, с който се представихме за зрелостник. Влязохме в няколко групи, създадени специално за тазгодишната матура и се натъкнахме на следните предложения - "последни записвания при нас за отговорите на матурите! Заинтересованите нека пишат!", разказа репортерът на Bulgaria ON AIR Димитър Димитров.

Според директора на 119 СУ обаче става въпрос за измамници, а информация от МОН няма как да изтече, тъй като компютър генерира крайния вариант на изпита измежду близо 12 милиона комбинации на въпросите и всички се случва при изключително засилени мерки за сигурност.

"Търговци на матурите и занапред ще има. Всички опити за продажби в социалните мрежи обаче са абсолютно фалшиви", категоричен бе Диян Стаматов в студиото на Лора Инджова и Златимир Йочев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 5 години

Жалко и за Вапцаров,и за "Вяра"!!!Не заслужават такова отношение от това поколение....

11

Анонимен

преди 5 години

Какво се чудите? Пазарна икономика тип див капитализъм- колониален социализъм. Не сте ли гледали документални филми за изпити в Индия. Е и ние станахме европейска колония от западащ тип. Щом се борим някой да построи завод за чистачки на коли у нас... Един Китай са много по-напред, въпреки строя, а ние станахме колония от западащ тип.

10

Ядрен Физик 2

преди 5 години

Преди 25 и повече години нямаше да има нужда някой да предлага отговорите срещу пари , защото нямаше да има никакво търсене ! Най много в някоя Ромска махала нещо ! ... Сега като виждам какви са 70 - 80 процента от младите Българи , които в бъдеще ще ни "ръководят" ... ще ни "лекуват" ... ще ни "учат" ... Наистина ми става лошо ! Качествените млади завършват и веднага изчезват в чужбина за качествени заплати и качествена работа ! Тук остават "чалга пеперудките" , тарикатите и далавераджиите. :(!

fallback