Архив: Булфото
fallback

Понятия като приватизация, терор, атентат, безпартиен режим, комунизъм, репресивен апарат, глобализация влизат в новата учебна програма по история и цивилизация за 10 клас, съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН). Тя предлага цялостен курс по национална история – от древността до наши дни

"В хода на общественото обсъждане бяха предложени и приети някои редакции, които не променят цялостната концепция на проекта. Отпаднали са отделни понятия, които са обект на изучаване през други предмети (напр. неправителствени организации, мажоритарна и пропорционална избирателна система и др.). В същото време са въведени нови понятия, които подпомагат разбирането на процесите", обясниха от ведомството.

Проследено е взаимодействието между различните цивилизации по нашите земи в отделните периоди от историята ни, засилен е патриотичният акцент и е отделено внимание на събития от най-новата ни история, като в програмата са намерили място само факти, без да се допуска оценъчна интерпретация, добавиха още от МОН.

Учебната програма по български език и литература в Х клас пък допълва и разширява изученото в предходните класове. По български език основен акцент са темите, насочени към познаването и прилагането на книжовните езикови норми, а по литература са заложени за изучаване творби само от български автори.

Сред тях са Иван Вазов, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Гео Милев, Никола Вапцаров, Николай Хайтов и др. Включени са емблематични текстове от българската литература от периодите след Освобождението до Първата световна война, между двете световни войни и след Втората световна война.

В резултат на общественото обсъждане бе добавена творбата "Cis moll" на Пенчо Славейков, за изучаване бяха конкретизирани две глави – 1 и 16 от І част на романа "Тютюн" от Димитър Димов. Програмата дава възможност на учителите, според интересите на учениците, да подбират и други тематично близки текстове, освен посочените.

Повече от година и половина проектите на тези програми бяха във фокуса на общественото внимание. По време на обсъждането бяха проведени множество срещи и консултации с учители, с представители на висши училища и на БАН по предметите, към които има обществена чувствителност – български език и литература, история и цивилизации и философия, обясниха още от МОН, пише "Монитор".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

Анонимен

преди 6 години

До Някой си 50Ако съветския социализъм беше нещо хубаво, защо бяхме заградени с телени огради като в концлагер? Защо нямахме свобода да говорим, да пишем, да пеем?Доколкото си спомням, комунистите сами се отказаха от безсмислената си идеология и преминаха към капитализъм. Най-яркия пример за това е самия вожд-милиардер Владимир Путин. Безброй са комунистите от соц-лагера ( защо ли го наричаха ЛАГЕР?), които станаха капиталисти (изедници).

50

Някой си

преди 6 години

До Авторът на учебникаКомунизъм никъде не е имало, нито в Китай, нито в СССР, никъде! Имаше социализъм, имаше републики на народите, в които всички честни трудови хора живееха добре, а престъпниците бяха репресирани. Нямаше бедни и богати, нямаше престъпления и терор, нямаше убийства и грабежи както днес. Българският народ, както съветският и в останалите соц. страни строяха своята държава, своето бъдеще и на децата им. Бъдещето, което им бе отнето от днешната престъпна колониална ***.

49

До 47

преди 6 години

Авторе на учебника,в Китай е още комунизъм,но това е най-бързо растящата икономика в света.Какво ще кажеш по въпроса?

fallback