Архив: Булфото
fallback

Служебният министър на образованието Николай Денков предлага непрозрачна процедура за избор на оценители на проектите за научни центрове, в която има корупционен риск и риск от загуба на 350 млн. лева, смята лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева.

Вчера Министерството на науката и образованието обяви нова обществена поръчка за избор на експерти, които да оценяват проекти по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". С идването на служебния министър на образованието Николай Денков стана ясно, че европарите по програмата са временно спрени заради нередности в управлението й.

Според Кунева е необяснимо защо при приключена още в края на януари обществена поръчка за избор на оценители, сега министърът я спира, без да обяви класиране на кандидатите и обявява нов конкурс, през друг орган, при друг ред, за същия предмет – избор на оценители за проектите.

Oще по темата

"Денков обяснява като мотив за спирането на конкурса, че не се били явили най-добрите фирми, но когато един министър каже такова нещо, се питаме дали няма предвид конкретна фирма", каза Кунева и добави, че обществената поръчка, която той сега спира, е обявена по негова идея.

По думите й Денков трябва да декларира публично има ли конфликт на интереси и дали е участвал пряко или косвено в изработването и подготовката на проекти за научни центрове, за която процедура сега отговаря като министър.

"Като не позволих да ръководи програмата, му казах, че е за негово добро - може да бъде обвинен в конфликт на интереси, защото идва от самите научни общности и като част от тях, би бил уязвим от такива подозрения", каза Кунева.

Тя попита кое гарантира, че в новообявения му конкурс ще участват достатъчно учени, отговарящи на изискванията.

"Представяте ли си как световни учени търсят целенасочено обявения конкурс на сайта на българския МС и кандидатстват за него или да допуснем, че ще бъдат насочени и подканени да го направят", коментира още Кунева. 

Внимавайте с оценителите при ромските проекти, които спрях, проблемът беше същият, сега ЕК ще е двойно по-бдителна, предупреди Кунева и допълни, че при това положение вече има риск от загубата на 350 милиона лева поради тази смяна на подхода в последния момент.

"Има огромна опасност, когато сам сменяш правила в движение, които самият ти си изработил и защитил, да доведеш до щета за държавата, каза тя. Да си измиеш ръцете с предшественика си не е държавническо", коментира още тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 7 години

Ami Gerb ne sa li komuniagi.Spretese veche!! Vsichki ste komuniagi ili tiahni naslednitsi.....

13

Нашите щуробаджанаци

преди 7 години

настанени в БАН,дремят на бюджетни заплати, ако не ги мързи, четат лекции насам-натам или приработват и другаде и твърдят, че в БАН разработват някакви велики научни проблеми, но резултатът от работата им щял да проличи след 20 години!И като се зададе опасност да ги разритат, появява се инициативата да бъдат похарчени 350 МИЛИОНА ЛЕВА,за разработване на проекти за създаването на някакви бъдещи центрове, в които да работят "свръхкомпетентните" сегашни БАН-аджии и да "раждат" "върхови постижения!

12

В нормалните държави

преди 7 години

Когато на държавата или на някой мощен промишлен или друг концерн е нужно решаването на някакъв проблем или изобретяване на нещо (в областта на промишлеността, медицината и др.), се обявява конкурс.Преподаватели от университети, а също и всякакви други видове специалисти участват в този конкурс, като предлагат проекти. Възложителят избира онзи проект, който най-добре ще му свърши работа и го финансира. Това е!А у нас си имаме мастодонт БАН на бюджетна издръжка, в който работят шуробаджанаци.

fallback