Снимка: архив Reuters
fallback

Педагогиката надмина правото по брой студенти. Това показва шестото издание на Рейтинговата система на университетите, която беше представена вчера в Министерството на образованието и науката.

Педагогика измести правото от третото място по брой студенти с 12 652 записани да следват за учители. Мераклиите да стават юристи, обучаващи се в родните вузове, пък са 10 605, с което професионалното направление минава с позиция надолу – на четвърто място.

Най-много записани има в икономическите специалности – 52 069, следвани от администрация и управление с 23 305 студенти, отбелязва "Монитор".

Традиционно Алма матер и Медицинският университет са лидери по рейтинг. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е на челно място в 21 от 25 класации в които участва.

Техническият университет–София, има водещи позиции в 6 от общо 9 професионални направления, застъпени в него. Медицинският университет – София пък е първи в 5 от 5 класации, в които обучава студенти. С по три първи места са Аграрният университет в Пловдив, Химикотехнологичният и металургичен университет в София, а две класации се оглавяват от Лесотехническия университет в София.

Други 14 висши училища имат водещи позиции в по едно професионално направление. В 8 класации на водещи места са висши училища извън столицата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

народна мъдрост

преди 7 години

Учи мама за да не работиш (безработен).

25

Анонимен

преди 7 години

Няма такова нещо,като"пренасищане на пазара".Места,работа и хляб има за всички,няма инициатива,малко са тези,които са навити да рискуват в каквато и да е насока! 80% от завършилите мислят,че като сложат дипломата в джоба и към тях ще потекат водопади от оферти! Ако не си се ориентирал поне година преди завършването и ако чакаш някой да те покани,няма как да се получи,ще си стоите като издоени овце за юмрук у главата!

24

Учител

преди 7 години

Ще се радвам ако след 4-5 години ни представите извадка колко от тях са започнали работа по специалността.Лесно се влиза и излиза, имаш кетап за вишист,но дори 50% от тях не започват работа.А от тези 50% половината се отказват още първата година.От останалите 25% едни имат призванието, други просто стоят на работа за заплата-от тях нито децата, нито обществото има нужда.

fallback