Снимка: БТА, архив
fallback

Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева поиска Европейският съюз да подпомага младите учени, да повишава атрактивността на научните кариери и да насърчава инвестициите в човешкия потенциал в изследователската и развойна дейност.

Тя участва в заседание на Съвета на министрите от ЕС по конкурентоспособност в Братислава, Словакия, съобщи пресцентърът на МОН.

Развиването и набирането на следващото поколение учени са от голямо значение за българското правителство, заяви министър Кунева. Спoред нея България няма да може да поддържа висококвалифицираните учени в изолация, защото научните изследвания са и ще бъдат доминирани от международната и междусекторната мобилност. Също така от споделянето на научноизследователски инфраструктури, отворения достъп и трансфера на знания.

"За да постигнем това, ние се нуждаем от по-добро сътрудничество с научноизследователските организации за създаване на подходящи условия за кариерно развитие, ефективно правителствено сътрудничество за повече инвестиции във възнаграждения и поощряване на научните специалисти, както и по-ефективни еврoпейски програми", каза Кунева.

Тя смята за важно за България да бъдат дискутирани в рамките на новия програмен период нови инструменти. Те са свързани с идентифициране на млади таланти в областта на науката в ранните етапи на тяхното развитие и съвместна подкрепа на кариерата на учените в области от ключово значение за ЕС като сигурността, енергетика, околна среда и др.

Министър Кунева подчерта, че развиването и набирането на млади учени в България е залегнало в актуализираната стратегия "По-добра наука за по-добра България".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 7 години

айде де за какво ни е помагал ЕС освен че набъбнаха банковите Ви сметки че сега за учени ние сме народ с доказан коефициент на интелигентност и не ми трябва ЕС да ми го подобрява той ти трябва за банковата сметка .По -добре през ваканцията прочети някоя книжка

10

От личен опит

преди 7 години

По-лесно ми е да си търся контакти със задгранични колеги като отделен индивид, а не като представител на БАН.Ако успея да си осигуря участие в проект, в института, в който работя, започват такива напъни да се пречи, че няма да ми стигнат 3-4 коментара, за да опиша какво са способни да измислят.Ако успея да уговоря възможност в проекта да участват няколко човека, ще ме изкарат престъпник, ако не гарантирам участие за шефа или фаворитите му.Спасението е напускане на БАН. Но къде да идеш в Бг?

9

Препатил

преди 7 години

Права си, г-жо Кунева.Наистина е нужна подкрепа за талантливите учени. И на първо място, подкрепа срещу патологичната агресия на протежираните некадърници. Едва след това идва нуждата от чувствително повишаване на заплатите в сферата на науката. А после - с чиста съвест ще искаме от европейските фондове да осигуряват средства за качествени научни изследвания.При сегашното състояние е грехота да се иска инвестиране и специализации за мамините синчета, зетчета, снахички, племеннички и т.н.

fallback