fallback

МОН започва кампания сред българите в чужбина с идеята да привлече колкото може повече от тях в нашите университети. Очаква се в резултат на нея поне 1000 наши младежи от чужбина да се запишат за студенти тук, пише "Стандарт".

Oще по темата

Държавата ще отпусне 600 бона допълнително на университетите, които успеят да приемат повече математици и програмисти от миналата година. Очаква се покрай солидния бонус привлечени допълнително да бъдат поне 300 души, казаха от МОН.

За всеки новоприет програмист или математик над миналогодишната бройка вузът ще получава 2 бона, които се дават отделно от държавната субсидия. В момента у нас учат едва 417 математици, а компютърджиите в университетите са малко над 7000.

В същото време бизнесът твърди, че е готов да отвори 10 000 работни места за ИТ-специалисти, но няма достатъчно желаещи да ги заемат. Затова догодина компютърните науки и математиката ще бъдат единствените, които ще могат да приемат студенти без лимит.

Бонусите са част от новата методика за промяна във финансирането на университетите и приема на студенти. Така например се орязва наполовина приемът в специалност "Икономика" в почти всички университети, включително УНСС.

Единствено в Софийския университет се увеличава приемът на икономисти. Драстично се намалява и приемът в специалности като "Администрация и управление".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 8 години

па математиката, ако не си я научил до 7-ми клас, немаш ли си я у главата /математическо мислено/, как че я учиш и уневерситето?! абсалютно нивъзможно!

23

BG

преди 8 години

*** политици - то не е въпроса колко ще приемете бе т... !!! Въпроса е колко от тия дето ще запишат ИТ ще го завършат и колко после наистина ще отидат да работят като програмисти !!!Хайде сега, да почнат да приемат за програмисти, всичко живо дето едвам е вързало тройка по математика в гимназията, професорите пак са си на брой студенти което означава че дават заверки и изпити без никакви проблеми щото заплатата им зависи от бройката И ... после бизнеса ще продължава да реве че няма кадри :)))

22

Гецата

преди 8 години

Проблемът на математиката, програмирането, инеженерните науки и медицината са изключително трудни специалности. Там трябва да положиш изключително много труд, за да успееш да постигнеш някакви резултати. А болшинството младежи толкова много ги мързи, че няма повече накъде.

fallback