Снимка: Reuters, архив
fallback

Учениците ще имат възможност да сменят гимназията и след десети клас. Възможно е в този период да се оформи втора кандидат-гимназиална кампания, а причината е фактът, че във втория етап на гимназията се учат основно профилиращи предмети, признаха от МОН пред в. "Стандарт".

Съгласно новия училищен закон в единадесети и дванадесети клас учениците учат само шест задължителни предмета - български, математика, два чужди езика, физическо и гражданско образование. По двайсет часа седмично обаче те ще учат профилиращи дисциплини, с които след това ще кандидатстват в университет.

Ако учат в професионална гимназия, в тези 20 часа ще изучават предмети, свързани с бъдещата им професия. Проблем обаче възниква, ако ученикът е в град, в чието училище липсва профилът, с който той ще кандидатства.

Например училището е с хуманитарен профил, а той желае да кандидатства медицина. В такъв случай след десети клас детето трябва да избере училище, в което се преподава желания от него профил, дори то да е в друг град. Други ученици пък чисто и просто в десети клас се преориентират в избора си или едва тогава решават към коя професия ще се насочат. Те също ще трябва да кандидатстват в друго училище.

Заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева заяви, че това не е притеснително, защото на 16 години децата можели да направят дори по-мотивиран и осъзнат избор, отколкото на 14. Тя посочи, че все още не са решили как ще става приемът след десети клас, но е възможно той да бъде с резултатите от националното външно оценяване, което ще се провежда в края на първия етап на гимназията.

МОН ще разпише и възможност приемът в математически гимназии след четвърти клас да става с резултата от миниматурите.

От министерството посочиха, че всички знания, които децата трябва да усвоят по история и география, се свалят до десети клас и часовете по чужди езици са по-малко именно заради това. За сметка на това езиковите гимназии ще могат да учат интензивно език в 11 и 12 клас.

Просветният министър Тодор Танев посочи, че гражданско образование ще се учи само в 11 и 12 клас, въпреки че първоначалната идея бе то да започва от девети.

Танев посочи също, че за първи път да десети клас ще се учат музика и изобразително изкуство. "Ако някой напише, че ги режа, нека да ми каже до кой клас баба му е учила музика, ако изобщо има средно образование", заяви той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

една българка

преди 8 години

Не знам в друга европейска държава децата, които искат да учат да са толкова стресирани. 1 милион различни учебници неписано сложно и неясно.В България децата не виждат нито сигурност, дори в двора на училището,предлагат им някакви мухлясали сандвичи като закуска. Родителите им се мъчат да свържат двата края, а разни дилъри се чудят какви наркотици да им пробутат.Още 12 годишни пушат и пият,а някои момичета се държат като ***, защото професията Плеймет"за тях е най-престижна.Боже защо?

9

една българка

преди 8 години

Тези от МОН не са добре.В България деца не останаха,а те се чудят какви изпити да им измислят. Още от 4-ти клас избор за паралелка, в 5-ти проверяват колко добре са усвоили четенето.7-ми изпит за гимназия, 8-ми изпит по език. Сега в 10-ти клас пак същите тревоги за избор на училище. 12 клас предстои матура и изпит за Университет.Питат ли родителите дали имат пари за уроци или възможност детето им да пътува,ако в съответния град, училището не предлага профилирано изучаване на желания предмет.

8

ме

преди 8 години

И забележете, часовете по наука, изкуство, физическо и информативка се орязват, за сметка на +180 часа първи ЧУЖД ЕЗИК! Извинете, но основната цел на средното образование в България да подготвя бъдещата работна сила на страната ли е или да подготвя работна сила за друга страна?! Защото много ми прилича на второто. За чий е нужно толкова много чужд език? Как се очаква от децата да станат нормални личности, адекватни на света, в който живеем, ако учат предимно езици? Езикът е средство, не цел!

fallback