Снимка: Булфото, архив

72 000 първокласници очакват от Синдиката на българските учители (СБУ). От родените 73 881 деца се очаква над 72 000 да седнат зад чиновете наесен. Много от децата са емигрирали заедно с родителите си и затова от СБУ очакват по-малка бройка, коментира пред БТА лидерът на синдиката Янка Такева.

"За съжаление обаче се увеличават и децата, родени с ментални или физически проблем. Те сядат по-късно зад чиновете", затова Такева изрази надежда, че все пак наесен децата в училищата ще бъдат повече от очакваните 72 000.

Тенденцията за увеличаване на раждаемостта се запазва и в следващия набор 2009, когато родените са над 76 000. Това обаче създава и нужда от повече места в детските градини и ясли, както и повече паралелки в училищата.

Янка Такева похвали общинските политики, които целят да се разширят детските градини. Похвали и създадените възможности в образователната система да се обърне внимание и на децата от ромски произход още от детската градина.

Трябват ни учители по чужди езици и точни науки

Търсят се 138 възпитатели за училищата в София. Допълнително има глад и за преподаватели по чужди езици, а има липса и на учителите в сферата на точните науки като математика, химия, физика, биология. По думите на Такева, има липса и на желаещи да работят като начални и детски учители, но младите педагози предпочитат да се развиват в други сфери, заради ниското заплащане.

Тя посочи за пример Кърджали, където в бюрата по труда има незаети хора с педагогическо образование, но въпреки това има 111 свободни места в учебните заведения. Според СБУ е нужна държавна политика да се преодолеят два належащи проблема в сферата. Освен липсата на млади и свежи кадри, наблюдава се и прекалена феминизация на професията.

Младите специалисти - в Англия, Германия, Австрия

Заради по-доброто заплащане в чужбина младите ни специалисти емигрират след като завършат. Специалистите от професионалните училища, особено владеещите чужди езици, отиват да работят зад граница, разказа Такева. Началните учители пък стягали куфарите към Великобритания. Там са привлечени не само от по-доброто заплащане, а и от по-различната организация на работа. В началото работят с децата на емигранти, а после продължават и в британските училища.

Ако искаме по-млади учители - трябва да се повишат заплатите

Заплащането е сред основния фактор за мотивация на младите и трябва да се работи в посока увеличаване на заплатите, коментира Такева. От СБУ са поставили искане за увеличение и са получили обещание това да се случи от октомври тази година. По думите й министър-председателят е поел ангажимент за увеличение на заплатите в целия сектор и да се отпуснат 20 милиона лева за целта. В момента се правят изчисления с колко процента могат да се увеличат заплатите на учители, директори и помощник-директори. Правят се изчисления и за бюджета за 2016 година, като акцентът освен върху по-доброто заплащане, е и върху подобряване на условията на труд.

Тенденцията у нас - като в Европа

Председателят на СБУ цитира и колегата си от Европейския синдикален комитет по образованието Мартин Ромер, който в скорошното си гостуване в страната е обявил, че скоро в Европа ще има нужда от 2 милиона учители. Същото се наблюдава и у нас. От 93 000 учители и директори в страната едва 1700 са до 25-годишни. Средната възраст на учителите у нас е между 48 и 52 години. Янка Такева заяви, че все пак в България ситуацията е по-добре отколкото в Европа, където средната възраст на учителите е 56 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase