Снимка: Булфото, ахрив
fallback

Да се премахне обучението на две смени и у нас да има детски омбудсман. Това са предложенията на Националната мрежа за децата при представянето за четвъртото поредно годишно издание на доклада "Бележник 2015".

"През последните 25 години почти не се строят училища в България, а се закриват, като проблемът с обучението на две смени е предимно в големите градове - София, Пловдив, Варна и Бургас", каза Георги Богданов, изпълнителният директор на мрежата пред БТА.

По думите му затова трябва капацитетът на училищата, в които има много ученици и те учат на две смени, да се разшири или да се постоят нови училища.

"Сега, когато учениците стават в 5.30 часа, за да могат да отидат на училище в 7.00 часа, спят в първите учебни часове. При втората смяна пък учениците се прибират по тъмно вкъщи", коментира Богданов.

"След голямата учителска стачка от 2007 г. училищата у нас се финансират чрез делегирани бюджети, като получават средства по единните разходни стандарти, според броя на учениците. Бързо няма да може да се построят много нови училища, но трябва да има план за тази цел и Министерството на образованието и науката трябва да поеме този ангажимент", заяви той.

Георги Богданов добави, че затова ще е необходимо да има повече средства за образование, но е нужна и политическа воля, за да може да се реализира тази идея.

Според него трябва да има детски омбудсман, защото има препоръка от Комитета за правата на детето в България да има такава независима институция.

"Почти във всички европейски страни има омбудсман за детето, към който децата отправят писмени жалби или по телефон", каза Богданов.

Той съобщи, че в доклада "Бележник 2015" най-високата оценка е добър 4,29 и е за подобластта образование и грижи в ранна детска възраст. Напредъкът в тази подобласт е чувствителен в сравнение с 2014 г., когато тя е била оценена с 2,86. Повишената оценка е заради въвеждането на стандарти за ранно детско развитие и на програми за предучилищно възпитание и подготовка.

В доклада за 2015 г. най-ниската оценка е 2,11 и е за подобластта осиновяване, като през 2014 г. тази оценка е била 2,43.

--------

Медийна група Bulgaria ON AIR, финансовият сайт Investor.bg и Bloomberg TV оргнизират конференция от поредицата Образование и бизнес на 11 май 2015 в София на тема: Финансово образование за устойчива икономика. Допълнителна информация за лекторите, програмата и регистрацията за събитието ще намерите в специалния ни сайт - http://edu-business.info/

Прочети още на: http://www.bgonair.bg/bulgaria/2015-04-22/vrazkata-mezhdu-biznesa-i-obrazovanieto-e-vazmozhna

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

тп

преди 9 години

До родителпо темата лично аз не виждам как ще стане едносменния режим, защото ще се наложи да се строят нови училища или ще трябват повече учители на разположение, а като се види възрастта на повечето 50-60+ и заместващите предимно пенсионери, не виждам как ще се случи това.А учениците определено проспиват материал, но защото висят по компютри и телефони до 1-2 рано сутрин, било то за да игрят или да си чатят.

16

Анонимен

преди 9 години

до 18-не е точно така, или може да е само в определени училища....

15

родител

преди 9 години

Това с делегираните бюджета е яка хранилка за директори и близки тям ученици. Не е за вярване, но не остана учител с по-ниска от 1500 лв заплата. Радвам се за тях, заслужават ги, но озверявам, когато това е за сметка на "спестяване" на други разходи!!! ( гардеробчета във всяка стая, гарантирана занималня за всички деца до 4 клас, сутрешна закуска и прочее ).

fallback