Снимка: Bulgaria On Air
fallback

Големият проблем на образованието в България е, че минимумът на знанията, които получават обучаващите се, е много нисък, заяви в ефира на телевизия Bulgaria On Air академик Благовест Сендов.

Като основна причина за това той открои изключително ниския социален статус на българските учители.

„Ние произвеждаме една върхушка от много добри ученици с много висок максимум, но същевременно минимумът остава много нисък. Важно е той да бъде вдигнат, защото все пак това са бъдещите граждани на България”, отбеляза Сендов.

Иначе по качество на подготовката сме един от водещите в света и практиките в чужбина следват нашите практики, посочи математикът.

„Това, за което можем да вземем пример от чужбина, е финансирането и вниманието на държавата към образованието. Защото най-добрите ни ученици получават стипендии от западни университети и не остават в България, а когато няма кой да дърпа напред общото равнище, то остава ниско. Затова трябва да се работи за връщането на завършилите в чужбина чрез икономически средства”, призова той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

...

преди 10 години

Изчезнал е мистериозно коментар преди 59, на който последният е отговор.

50

...

преди 10 години

Не е достатъчно, а и не е толкова "просто". Дали ще се казват техникуми или професионални гимназии, каквото е наименованието на същите тези училища в момента, е без значение. Важно е, че те отдавна произвеждат "стока" и предлагат услугата образование с изключително ниско качество.

49

...

преди 10 години

Ние произвеждаме една върхушка от много добри ученици с много висок максимум, но същевременно минимумът остава много нисък."Нищо не произвеждате "вие". Добре че са родителите, които могат да организират и да плащат за купищата частни уроци и школи, където децата имат шанса да се подготвят. Ако разчитат на училищната си подготовка са живи- бегАли.

fallback