Снимка: БГНЕС
fallback

По инициатива на ЮНЕСКО от 1994 година на 5 октомври се чества Международният ден на учителя.

Професионалният празник на учителя се отбелязва в над 100 държави от цял свят.

По този повод в София се организира кръгла маса на тема „Квалификацията на учителите в България – възможности за развитие, просперитет и постижения в сферата на образованието“, на която присъстваха образователният министър Сергей Игнатов, зам.-министрите Петя Евтимова и Милена Дамянова, кметицата на София Йорданка Фандъкова и други.

"Образованието е в центъра на бюджета на Столичната община", изтъкна кметицата на София Йорданка Фандъкова.

Тя отбеляза, че откакто е на поста, 70% от детските градини и 60% от училищата са ремонтирани, че вече е построено едно училище (в Бусманци), като училище не е строено в България в последните 20 години.

Фандъкова съобщи още, че е започнал строежът и на училище в кв. Стрелбище.

Тя поздрави учителите с празника им и отбеляза, че в момент на криза учителската професия създава усещане за сигурност. Основната цел в момента е да се привлекат и мотивират младите хора за учителската професия, като "мотивацията е не само финансова".

"Пари за квалификациите на учителите има, но те се усвояват в недостатъчен процент", заяви Фандъкова и изтъкна още, че е необходима по-добра организация в програмата за квалификация на учителите.

"За да е модерно българското училище, трябва да има повече средства, и в момента тече борба заложените средства да не са 3,3 на сто от бюджета", заяви министърът на образованието Сергей Игнатов.

Той каза, че са необходими най-малко 110 милиона лева повече за образователната система за 2011 г.

Министърът уточни, че иска минимум още 50 милиона лева за средното образование, а за висшето – още 60 милиона лева.

"Ако се правят някакви реформи, ще трябва да се плати за тях – за освобождаването на хора, за пенсиониране, уволнения и обезщетения", каза Игнатов.

Той съобщи още, че е договорено със синдикатите да не се намаляват доходите на учителите.

Заместник-министърът на образованието Петя Евтимова съобщи, че 60 милиона лева са заделени за квалификация на учителите. По програмата ще бъдат обучени 40 000 учители в три модула (групи на квалификация):

– специални мерки за учителите до 29-годишна възраст;
– учители, които полагат специални усилия да обучат олимпийци (много наши деца печелят международни олимпиади);
– програма за всички други учители, които искат да подобрят квалификацията си.

Евтимова обясни, че от следващата година програмата започва да се изпълнява.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

аз от провинцията

преди 13 години

това което го пишете бивш учителю явно е масова практика. Но мислите ли,че не се знае ? Всичко е ясно даже се толерира от управниците. Нали те провеждат тези конкурси и си назначават протежетата. Примери бол от цяла България. И никому нищо. Защо никой не иска да въведе мандатност за заемане на поста - директор на училище. За да не секне далаверата...А тя е голяма - от ремонта на училищата /саниране, смяна дограма / през горивото и накрая назначенията..бедна ви е фантазията за какво иде реч

37

учител

преди 13 години

За съжаление - истината е такава, тя е очевадна. Истината е очевадна - училищата са превърнати във феодални владения от директорите. Много права - никакъв или направо фиктивен контрол. Абсолютни ненаказуеми правомощия на директорите , сасово нарушаване на законите - трудово законодателство за финансовото - да не говорим. Всичко е стъкмистика.Работата по проекти си е чиста екскурзия и харчене на пари. Никакъв ефект относно по-качествено образование, обучение и дори ограмотяване на учениците. ФАРС

36

човек

преди 13 години

Министърът на образОванието е раково образУвание върху системата за образОвание .

fallback