Снимка: БГНЕС/ЕРА

Претенциите на САЩ към огромна част от морското дъно - и потенциалните ресурси, заровени в него - нямат основание в международното право и трябва да бъдат отхвърлени, смятат правителствени представители на Русия и Китай, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Коментарите бяха направени по време на дебат на сесия на Международния орган по морското дъно в Кингстън, Ямайка, в отговор на неотдавнашните претенции на САЩ, които биха добавили около 1 млн. кв. км (386 100 кв. мили) към континенталния си шелф в Берингово море, Тихия океан, Атлантическия океан и Мексиканския залив.

Страните, които са ратифицирали Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г., преминават през дълъг международен процес за постигане на споразумение за границите на подводните континентални шелфове. Тези граници са важни, тъй като на тях се основават изключителните икономически права върху потенциално печеливши ресурси на морското дъно. Русия, Канада и Дания - от името на Гренландия - са предявили конкурентни претенции за райони в Източна Арктика, например, тъй като изменението на климата отваря региона за по-голям морски трафик и проучвания.

Органът за морското дъно не посочва имената на отделните делегати, когато те говорят от името на своята страна. Но представителите бяха категорични в защита на позициите на своите държави.

САЩ не са ратифицирали конвенцията на ООН и едностранните им претенции застрашават крехкото международно равновесие, както и целостта на конвенцията - заяви представителят на Русия. Делегатът заяви, че Русия отхвърля избирателния подход на САЩ към международното право.

Целият материал вижте тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase