Снимка: БГНЕС
fallback
Бившият служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, който в момента се окрива в Русия, се застъпи да бъде въведена забрана на продажбата на търговски шпионски приложения. Неговото интервю за „The Guardian“, посветено на скандала около израелската програма „Пегас“, беше публикувано на уебсайта на вестника, предаде БГНЕС.
 
"Трябва да спрем това. Вече не е възможно да сме неактивни. Ако не се направи нищо за спиране на продажбата на такива технологии, тогава броят на обектите за наблюдение значително ще надхвърли 50 хиляди. Те ще се превърнат в 50 милиона и това ще стане много по-бързо, отколкото всеки от нас очаква", каза Сноудън, като посочва, че NSO Group, разработила „Пегас“, е само една от многото компании, продаващи подобен софтуер.
 
Според него, разработването и съществуването на ефективен и евтин шпионски софтуер отваря вратата за широко разпространени злоупотреби, дори такива програми да са достъпни само за правоприлагащите органи и специалните служби. Сноудън е на мнение, че търговски продукти от този вид не трябва изобщо да съществуват, тъй като те не са инструменти за сигурност, а "вектори на инфекция" на електронни устройства, позволяващи да се използват смартфони срещу техните собственици.
Oще по темата
 
"Има такива области, такива индустрии, от които няма защита и затова се опитваме да ограничим разпространението на такива технологии. Не позволяваме ядрените оръжия да се превърнат в търговски продукт", каза той. 
 
Сноудън смята още, че е нужен мораториум върху продажбата на шпионски софтуер, който трябва да бъде подкрепен от правителствата на повечето страни в света.
 
Програма „Пегас“
 
Френската неправителствена организация "Забранени истории" и 17 медии по света в неделя публикуваха разследване, в което се твърди, че редица страни са могли да шпионират поне 50 000 души по света, като използват търговски троянски кон за мобилни телефони „Пегас“. 
 
Държави и правителствени агенции със специално разрешение от израелските власти, което трябва да бъде издадено отделно за всеки отделен случай, имат право да изхолзват това приложение.
 
„NSO Group“ заяви, че приложението е създадено и се използва за борба с престъпността и тероризма и нарече клевета данните от разследването и изтъкна още, че с негова помощ държавните агенции събират данни за журналисти, политици и защитници на правата на човека. По-късно разработчиците на приложението признаха, че е възможна злоупотреба от някои от клиентите на „NSO Group“.
 
Историята на Сноудън
 
През 2013 г. бившият служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън публично разкри секретна информация за методите на електронно наблюдение от американските и британските специални служби, както и за факта, че те предават лични данни на своите граждани един на друг. Сноудън също така аргументира, че специалните служби на тези страни участват в незаконно подслушване на преговори между лидери на чужди държави. 
 
За да избяга от преследването на американските власти, той изпраща молби за убежище до властите на редица страни, включително Русия.
 
На 1 август 2014 г. той получи първото разрешение за пребиваване в Русия и в момента има право на безсрочен престой на руска територия. У дома Сноудън е обвинен в нарушаване на два члена от закона за шпионажа. По всяка от тези точки го грозят до 10 години затвор. Служители на американската администрация многократно са заявявали, че смятат Сноудън за предател и няма да му простят, тъй като той сериозно е увредил интересите на националната сигурност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

стар радист

преди 2 години

Това,че има програми за подслушване е добре.Пабло Ескобар са го търсели 3 години и не са успели,Само 3 минути е говорел по мобилен телефон и са го локализирали.Ако тези програми се използват срещу престъпниците ефектът би бил супер.Даже и само наркотрафика да удариш-хиляди ще спасиш.Това,че Сноудън е проговорил за тези системи не е добре.Последва 11 септември,други атентати навсякъде по света.А можеше да се предотвратят.

27

стар радист

преди 2 години

И тоя лъготи руснаците като за световното.Каква е тази тайна служба в която някой знае повече отколкото му е позволено.Служил съм в обикновено свързочно поделение като войник.И там всеки си носеше само неговите документи и си ги пазеше.Даже и началниците не знаеха всичко за това което работехме.Това за което се смях от сърце беше как американците през 80-те създали суперкомпюттър който дешифрирал всички записани с подслушване радиограми!Ей това е голям смях,ама няма да кажа защо!

26

Бай Дън до Сноудън

преди 2 години

по-вероятно е Камилас да довърши мандата, отколкото да изтриете Пегас-а от телефоните на Си, Влад и Ххасан ...

fallback