Снимка: БГНЕС
fallback

В ерата на националните романтизми и национализми Илинден остана символ на безспорно изразената воля за своя държава, основаваща се върху принципите на демокрацията и свободния живот на всички етнически и религиозни общности, заяви днес президентът на Северна Македония Стево Пендаровски в обръщение от Мемориалния център АСНОМ в Пелинце по случай националния празник на страната.

Президентът посочи, че този път Илинден се чества в специфични условия, по време на пандемията от коронавируса, а изолацията, предизвикана от тази криза, заплашва солидарноста между хората. Въпреки кризата обаче страната успя да стане членка на НАТО, а през март тази година Европейският съвет взе решение за начало на присъединителни преговори, 15 години след получаването на статут на страна кандидат за членство, посочи президентът.

Той очаква възможно най-бързо учредяване на новия парламент и съставяне на правителство и напомня, че помирението е едно от основните неща, за които се е обявил и което днес е необходимо повече от когато и да било в историята като независима държава.

Пендаровски се спря и на проблемите със съдебната система и нефункционалната администрация, отбелязвайки, че това е не само пречка за по-бързото интегриране в ЕС, а е и главна пречка за нормален живот в прилично уредена държава.

Премиерът Оливер Спасовски призова в речта си, която произнесе на крепостта Кале в Скопие, към изграждане на гражданско общество, сплотеност и солидарност. Той се обяви за "победи, а не за поделби, призова за обединение в държава, която да бъде свободно отечество на всички граждани и на всички етнически общности".
В речта си той призова "гордо да прославяме македонския език, който беше заведен като служебен език в македонската държава тъкмо на Илнден 1944 г. и който днес е вписан в личната карта на нашата държава в ООН, където до името Републка Северна Македония, за езика пише македонски език".

Спасовски говори и за договорите с България и Гърция, като подчерта, че "в духа на илинденци подадохме ръка за сътрудничество с всички съседи и спечелихме тяхното доверие". "Благодарение на тези договори Северна Македония се превърна от лош пример в успешна история. Тя стана светла точка на Балканите. Довчерашните резигнирани съседи станаха наши най-силни лобисти и поддръжници в международен план. Станахме съюзници. Показахме и доказахме, че с разбирателство, а не с кавги държавата върви напред към по-добро", добави Спасовски.

Председателят на парламента Талат Джафери, който тази година не можа да се обърне към народа от Мечкин камен, тъй като трябва да си почива по препоръка на лекарите, честити Илинден със съобщение, в което изтъкна, че "Илинден е символ на стремежа към по-добро утре, за по-добър живот на идните поколения, по-справедливо общество, напредък и по-високи ценности".

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски също честити националния празник и се извини за грешките на партията от миналото, заявявайки, че в Македония трябва да има справедливост и той няма да се откаже от тази цел.

В речта си от стружкото село Ташмарунища той каза, че държавата сериозно се отклонява от пътя на илинденските идеали, че страната заслужава по-добро бъдеще, изцяло ново поколение на политици и смяна на лицата от прехода, които са котвата /задържаща/ в държавата. Трябва ни силен вятър, за да вървим напред, каза председателят на ВМРО-ДПМНЕ, като подчерта, че страната трябва да се върне към илинденските идеали, а това са свлбодата, справедливостта и единението. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

109

Филип III Тракийски

преди 3 години

През 2016 г. ходих с личния си автомобил на екскурзия до Албания. Хората щом разберяха че съм българин, само дето не ме носеха на ръце! Приятна изненада ми направи това, че в Берат на крепостта видях табела на английски език че този град е бил владян дълги време от българите обичат и е бил много важен за Българската империя. Такова нещо в Република Северна никога няма да видиш Наистина предпочитам през Гюргево да се влиза в Албания и да виждам албанци вместо тия прости и долни сръбски еничари.

108

Железният светилник

преди 3 години

Ти чувал ли си за черковно-славянски език? Тук го знаем като старобългарски, защото това е езика на Второ българско царство. Къде в книгата видя, че славянския език за когото се говори е "македонски"? Пише ли някъде изобщо македонски език?

107

Железният светилник

преди 3 години

Лазар Глаушев каза, а и всички от общината и настоятелството одобриха думите му: За истинската наука нема разлика българска ли е или елинска. Ние не даваме нашето училище да бъде елинско, както досега, но в него може да се учи за некое време и елински, само да не стои затворено.

fallback