Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

До момента загубата заради строгите мерки за ограничаването на разпространението на коронавируса е 50 милиона лева на ден, което означава, че целият фискален резерв стига за 140 дена, пресметна икономистът Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.

Според него обаче има загуби, които не се виждат.

Oще по темата
"На ден т.нар. правителствени услуги, които са задължение на гражданите, са 151 хиляди. Между тях има неща, които са свързани с бизнеса – всякакви строителни разрешителни, свързани с ток, вода и прочее. Всичките тези неща в момента не работят, поради простата причина, че хората, които трябва да предоставят тези услуги, не работят. Трябва да се вземат мерки държавната и общинската администрация, териториалните администрации на централните органи, да работят. Само в строителството в момента подлежат на завършване 1500 сгради. Целият бизнес под риск е 4 милиарда и 800 милиона само в строителството", каза той пред БНР.

Станчев смята, че във всички мерки оттук нататък всяка една политика трябва да бъда равна към всички, защото всички са засегнати от кризата.

Според него основният проблем на всяко разпределение в икономиката е дали отива при онези, които се нуждаят или към онези, които са по-организирани.

"Иначе се получава, че всеки дърпа чергата към себе си и се помага не на тези, които са най-много в нужда, а на тези, които са най-добре организирани, най-високо могат да говорят, имат право на първа брачна нощ с правителството", каза той.

Икономистът не вижда да са обхванати най-рисковите групи.

"Това в момента го няма. Очевидно е, че някои хора от ромски махали са по-бедни от боянските махали, но което получават ромските махали, е полицейско присъствие. Ясно е кои са рисковите групи", коментира Станчев.

"Онова, което трябва да се направи, е да се даде дългосрочна перспектива и мерките - тези, които вече са започнали, да се разпределят във времето. В момента аз не виждам приоритизиране и разполагане във времето на мерки, не виждам много голяма прозрачност", заяви той.

Според него трябва да се работи спокойно, бързо и умно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Анонимен

преди 4 години

36 - това е само половината история на въпросния икономист, чиито мъдрости са изложени в материала по-горе.За да се разбере как и защо той се е оказал един от най-мъдрите сред мъдреците,, нещата трябва да се разнищят от самото начало - кой е баща му, дЕдо му, тъстът му и т.н., и т.н. Не само опашката на крушката, но и коренът й е от огромно значение. В БАН току така не се влиза, особено пък през соца. Щом като преди 1990 г. си е осигурил силен старт там, няма какво да се чудим кой е и от кои е.

40

1

преди 4 години

Нали всеки ден ,влади финансиста тръбеше,ведно с началника си,че фикса ни е бил най-добрия в ЕС,и сега хоп щял да стигне за дена,Народното Събрание не функционира,слънцето не трябва ли ,и той да не работи ,а той обикаля по села и паланки,от вируса да ни "спасява",за бедните пенсионери отпусна полева,а останалите,които се самоусигуряват,като фризьори,бръснари ,счетоводители,одитори,адвокати и т.н.,какво ще правят др.борисов,имате ли си на идея,или само вашия призив,ще изпълняват,за осигуровки .

39

Анонимен

преди 4 години

ЕС са ни приятели само като им трябваше---а като отпускаха милионите евракис безвъзмездно какви бяха , друга история е че ги разпределиха между "правилните" хора . къщите за гости , стадата коне които бяха оставени да умрат от глад , да не говорим за далаверите с пустеещи земи , напишете в гугъл пчеларство субсидии и на първо място излизат новините от типа на - източват субсидиите за пчелари с празни кошери .

fallback