Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Въздействието на човека върху природата на нашата планета е започнало много по-рано и е било много по-мащабно, отколкото можем да си представим, признават учените.

Изследователи от университета в Гьотеборг привеждат доказателства, че още преди появата на разумния човек на Земята нашите далечни предци може би са били причината за изчезването на цели видове животни, пише Би Би Си.

Учените предполагат, че ускореното намаляване на популациите на големи млекопитаещи в Източна Африка, започнало преди около 4 милиона години, е било свързано с появата на първите хора на историческата сцена.

Съдейки по откритите от изследователите изкопаеми останки, точно в този период в региона са живеели популации от древни хора.

„Днес както никога досега ние силно влияем върху света и видовете, които живеят в него. Това обаче още не означава, че някога преди човекът е живял в истинска хармония с природата“, казва един от авторите на труда, доктор Сьорен Фаурби.

„Днес ние изключително успешно монополизираме природните ресурси и нашето изследване показва, че съдейки по всичко, с това успешно са се занимавали и нашите предци,“, казва той.

Учените са анализирали динамиката на измиране на големи и малки хищници и нейното съотношение с динамиката на климата – промяната на температурите и нивото на валежите.

Те също така са изучили промените в размера на мозъка на съществуващите тогава предци на човека – австралопитека и ардипитека.

Така учените са установили някои закономерности. Изследователите са открили, че скоростта на измиране на големи хищници има връзка с ръста на обема на мозъка на древния човек и промяната на количеството растителност в региона. Връзка обаче нито с валежите, нито с разликите в температурите не е била установена.

Учените са стигнали до извода, че ускореното изчезване на хищници в Източна Африка се обяснява най-добре с пряката конкуренция на тези животни с нашите предци за храната.

Първобитните хора са отнемали прясно уловената плячка на древните хищници като саблезъбите тигри, обричайки ги на смърт от глад.

„От резултатите следва, че същественото антропогенно влияние върху разнообразни видове е започнали милиони години по-рано, отколкото смятахме досега“, се казва в коментара на учените към изследването.

Един от авторите – Александър Антонели от британското Кралско ботаническо дружество, също казва, че схващането, че древните хора не са оказвали особено влияние върху животинския свят около себе си, не отговаря на действителността.

„Влиянието на нашия вид върху природата е много по-мащабно и продължително, отколкото изобщо сме можели да си представим“, казва той.

Както се казва в доклада, публикуван с подкрепата на ООН през миналата година, под заплаха от изчезване през следващите десетилетия са почти един милион вида растения и животни.

В друга неотдавнашно изследване се казва, че увеличаването на градовете, изсичането на гори за земеделски нужди и рязко повишеното търсене на риба сериозно са променили биосферата на почти три четвърти от сушата на нашата планета и над две трети от океаните.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

С думи аз ви бия ...

преди 4 години

Тежък побой съм ви нанесъл с думи четири години барем акъл ви дойде в главите. Няма го и май е по генетичен път вече ...

48

Цар ли?

преди 4 години

Цар ли? Ти ли си цар бе нищожество? Тия дето бяха след тебе десет пъти по-големи царе от тебе бяха! Ти ли ***? Ти ли дето акъла ти е само в омразата и оскубаните ти коси! Я да ми се махате от главата, че има повече от един дракон на тая земя. Ама тоя дето го ограбихте и убихте ... Тежко ви и горко ви, че кьоравата слушате, а не тия дето виждат!

47

Старата царица е

преди 4 години

Мъртва. Убихте я. Стария плъх умря след това от мъка, но и до ден днешен ако ми дадат избор дали да правя салфетки или каруци, ще избера да правя салфетки и каруци. Ама нямам тоя избор, не сте ни оставили никакъв избор и това е вашето решение. Дракона го убихте и изядохте сърцето му. Друго нищо не остава освен да ви кажа: Дано сте щастливи най-после, надявам се другия път като ви видя да ми кажете, че вече сте добре!

fallback