Снимка: Pixabay
fallback

Какво се случва, когато се пресече търговската война между САЩ и Китай с коледната традиция да покриете дома си със светлини?

САЩ въведе мита за празнични светлини, произведени в Китай, доминиращ доставчик в света. Репортер на Bloomberg отиде в Ханой, за да разбере дали цифрите са наистина верни - данните сочат, че износът на коледни светлини от Виетнам нараства.

Oще по темата

В продължение на много години празничните светлини се произвеждаха почти единствено в Китай, но повишените американски тарифи за китайски стоки тласнаха много купувачи да доставят стоките от друго място. Една страна, която излезе ясен победител, е Виетнам: морските превози на коледни светлини от Виетнам до САЩ нараснаха повече от два пъти през първите 10 месеца на годината в сравнение със същия период на 2018 г., сочат митническите данни на САЩ. В същото време американският внос на светлините от Китай падна с 49%.

Китайските доставчици намират начини да изхвърлят етикета „Произведено в Китай“, за да избегнат санкциите, като използват съседни страни като Виетнам, за да транспортират стоки през граница, да ги раздават и да ги изпращат до САЩ.

Няма съмнение, че Виетнам привлича легитимни чуждестранни инвестиции и бизнес - и го правеше толкова добре, преди президентът Доналд Тръмп да започне да разтърсва глобалните вериги за доставки. Търговската война обаче увеличи риска от нелегален трафик на стоки, поставяйки Виетнам под прожекторите.

"Китайците са много добри в произвеждането на продукти с ниска стойност и големи обеми с определено количество умения, които не могат лесно да бъдат преместени или възпроизведени“, казва Дебора Елмс, изпълнителен директор на Азиатския търговски център в Сингапур.

Натискът от търговската война означава, че през тази година повече китайски доставчици наводниха пазара във Виетнам, заявиха няколко търговци.

Прочетете останалата част в Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 4 години

Американците ще хвърлят дрогата и ще започнат да сглобяват лампички.Ще изхвърлят тревата и ще шият анцузи и маратонки Найк.

10

Анонимен

преди 4 години

С тази глобализация вече не се знае кой продукт на кой производител е. Телевизори шарп самсунг сони само имената са като едновремешните ако ги отворите и погледнете частите ще се хванете за главата. Нито една част нее японска всичко е сбир чарк от различни фирми. А най лошото е че производителите умишлено съкращават живота на техниката. Залагат точно определени часове работа и след това отивате да купите нов тв.

9

учете се

преди 4 години

от К-ланд...там 90% от 'българските' стоки с 'произход: България' са всъщност само пакетирани в БГ но според ЕС законодателството това е достатъчно, за да се етикира продукта като такъв....стига реалната страна-производител да е член на ЕС

fallback