fallback

Милениалите (т.нар. поколение Y – хората родени между 1980 и 2000 г.) прекарват много време, оплаквайки неспособността си да си купят собствен дом, която ги принуждава да продължават да плащат наеми. Ако знаеха какво е добро за тях от финансова гледна точка, те обаче щяха да искат да се придържат към наемите, пише Гари Шилинг в Bloomberg.

Общоприето схващане е, че поскъпването на жилищата създаде богатството на средната класа през по-ранните десетилетия. Това беше обаче само защото месечните плащания по заемите принудиха собствениците на жилища да спестяват и евентуално да погасяват ипотечните си дългове. По-голямата част от ръста на цените на еднофамилните къщи се дължи просто на по-големият им обем и по-луксозното обзавеждане.

От 1972 г. насам 30-годишната фиксирана лихва по ипотечните кредити в САЩ е средно 4,1%, което значи, че притежаването на имот струва на собственика по 3% годишно преди данъците, поддръжката, комуналните услуги и застраховката. Това е реална отрицателна възвращаемост. В този смисъл не е учудващо, че само една трета от милениалите имат собствени домове през 2016 г., в сравнение с половината от поколението Х, които са били на сходна възраст през 2001 г., както и половината от бейби бумърите през 1989 г.

По данни на Федералния резерв на САЩ домакинствата от поколението Y са имали средно нетно богатство от 92 хил. долара през 2016 г. или 40% по-малко от поколението Xs на същата възраст. Много милениали, родени между 1980 и 1996 г., навлязоха на пазара на труда по време на Голямата рецесия или скоро след това, когато възнагражденията бяха ниски, като те едва ли някога ще успеят да наваксат това изостване. Когато нивото на безработица скочи до 5%, както се случи тогава, нарастванети на приходите намаля с 10% през първото десетилетие от кариерата на новия служител.

Целият анализ четете тук
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Иван

преди 4 години

Трябва законодателството да е по-гъвкаво и неработещите до 3 дена да могат да се освобождават. А сега ако вземеш някой на работа все едно се жениш за него. Работата е ясна: те ни лъжат че ни плащат, ние ги лъжем че работим.

31

Анонимен

преди 4 години

Към 31...... Та в момента не е рядка картинка в офисите да видиш хора, които не работят грам и по цял ден са в ютуб и фейсбук или играят игри. Все не са признати- вършели си работата някога, ама не им вдигали заплатата веднага и не ги повишавали(В рамките на до 6м масово почват така.), по-важно от спазване на срок е да уговорят ските за уикенда в работно време... Да не говорим колко останаха практически неграмотни с по няколко висши. Просто са разглезени и с набита идея, че нямат равни.

30

Анонимен

преди 4 години

19,Не е проблемът в липсата на добри работни места с добро заплащане, особено когато се говори за световна тенденция, а не само за България. Проблемът е съвсем друг и е в начина на мислене на новите поколения. Първо всеки иска максимума на мига и не мисли, че примерно колегата 20г е работил, за да натрупа опит и да стигне заплатата си, позицията с х000 иска 10г стаж и т.н. Второто е тоталното отричане на идеята да си даваш зор да учиш и трупаш опит. Нали има гугъл и там ще видиш за 5 мин...

fallback