Снимка: Reuters

От средата на февруари разпространението на морбили у нас се повишава, заяви д-р Ангел Кунчев, главен държавен инспектор.

Още по темата

Тази година последователно имаше по 100-160 заболели в областите Благоевград, Разлог, Кюстендил и София, припомни той и уточни, че отделните случаи бяха изнесени в Пазарджик, Бургас, Русе и Пловдив.

Въпреки това той отбеляза, че противниците на ваксинацията са значително намалели.

„Ние вече имаме достатъчно широка циркулация на вируса на морбили в страна, така че и без внос при контакт на неимунно лице с болен, шансът той да се разболее е много голям, защото морбили е най-заразната болест. Достатъчен е минимален контакт. Ключово е вирусът да не намери неимунни лица. Очевидно обаче той намира“, заяви д-р Кунчев пред Фокус.

Той обясни, че засега е най-широко разпространено в ромската общност и около 90% от случаите са сред тях. Също така 20-25% от случаите се формират от деца, които са в подимунизационна възраст.

България – шеста по болни от морбили в Европа: Защо?

Съществуват огромни рискове от пренасяне на морбили чрез пътуване, обясни още той. В Украйна, Румъния, Сърбия и Македония са регистрирани случаи на болестта, обясни той и уточни, че процесът се наблюдава и във Великобритания, Франция и Италия.

Само в три европейски страни няма случаи на морбили, заяви Кунчев.

За намаляване на заразените от морбили се предприемат издирвания на неваксинирани деца. Над 1 000 допълнително имунизирани има само в София, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase