Снимка: Reuters
fallback

Докато Китай и Huawei търсят начини да се справят с търговското нападение от страна на САЩ, Доналд Тръмп канца в Япония, където ще е на посещение в следващите няколко дни.  Президентът на Америка ухажва азиатската държава както никоя друта страна по света. Но преди години, обстановката е била съвсем различна.

Oще по темата

През 80-те Япония е втората най-силна държава в света.  Естествено, първенецът САЩ се страхува, че ще бъде задминат от нея. Във вестниците се появяват заглавия като „Японизирането на Америка” и „Икономически Пърл Харбър”, тъй като много японски компании се развиват добре и на територията на САЩ. Дори самият Тръмп казва през 1989 година, когато все още може би и не си е помислял да е президент, че "Япония изпива кръвта на Америка и това е проблем, който ще става все по-голям". "Те ни се подиграват", казва в заключене Тръмп.

Има един единствен начин, САЩ да не бъде задминат от Япония – търговска война. И вместо азиатската държава да се превърне в най-силната в света, тя всъщност пропада много назад в класацията.
Роналд Рейгън става президент на САЩ през 1981 година. Именно той настоява, Япония да отвори пазара си за американски компании и така да уравновеси дисбаланса между страните.  Азиатският гигант се съгласява на условията и дори приема клауза, която да ограничава броя на автомобили, които се изнасят от страната към САЩ. Но бизнесът усеща, че нещо не е наред. Адвокати и от двете държави призовават за премахване на мерките.

При одобряването на законопроект, призоваващ за тежки търговски репресии срещу Япония, Робърт Пакууд, тогавашният републикански ръководител на финансовата комисия на Сената, обеща да даде на Токио "око за око ... това е всичко, което те разбират."

А на заседанието на финансовата комисия през 1985 г., сенаторът Макс Баукус припомня, че: "Рейгън прогнозира" бъдеще, в което търговията ще бъде цар, орелът ще се издигне, а Америка ще бъде най-мощната търговска нация на Земята.” Но това далеч не се случва така, тъй като „Търговията може би е крал. И орлите може би се издигат... Но те не са американски орли. Търговията в Америка никога не е била по-лоша.

Във войната срещу Япония се вклйчват още Източна Германия, Фанция и Великобритания. Те, заедно със САЩ, подписват споразумение, което девалвира щатския долар спрямо японската йена (и германската германска марка). Така Америка увеличава износа си и намалява търговския си дефицит с много европейски страни. Но това не е краят – атаката срещу Япония продължава.

През 1987 г. Вашингтон налага 100% тарифи на японския внос на стойност 300 млн. долара, като по този начин го блокира от американския пазар. Така, след като йената се вдигнала, продуктите на Япония стават все по-скъпи и по-скъпи, а много държави и компании започват да се отказват от тях. Опитът на Централната банка да поддържа цената на йената обаче пука ценовият балон и страната изпада в рецесия. Врагът е победен.

И макар кабинетът на Доналд Тръмп да не е споменал войната с Япония след започването на конфликта с Китай, те със сигурност ще се опитат да почерпят опит от спечелването в полза на Америка през 80-те. Но през 2019 година, Китай не е Япония. „Врагът” е много по-силен, както икономически, така и политически от своята съседка през 1980-те. И със сигурност също е научил своя урок от старата война и никога не би повторил грешките на Япония.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

139

ПЕНКО

преди 4 години

СЕГА НАЯСНО ЛИ СТЕ С : КРЕТЕНИЗМА НА ЖУРНАЛИЗМА !?!? С ДВЕ АТОМНИ БОМБИ Е ПОБЕДЕНА ЯПОНИЯ ОТ СТРАХЛИВИТЕ ЩАТИ !!! ПРЕДИ ТОВА ,КОЙ ПОБЕДИ ЕЛИТНАТА КВАНГТУНСКА АРМИЯ ??? ПО ПАКТОВЕТЕ ЗА КАПИТУЛАЦИЯ / ДНЕС ВСЕ ОЩЕ ИЗПОЛЗВАНИ ОТ САЩ -СТРАХЛИВИТЕ "БОМБАРДИРОВАЧИ" / САМО ИТАЛИЯ СИ ИМА СВОБОДА НА ДЕЙСТВИЕ !!! РУСИЯ НЯМА ПРЕТЕНЦИИ ,НО СТРАХЛИВИТЕ И ПОДЛИ САЩ ИМАТ !?!?!?

138

Димитър

преди 4 години

До АнонименТова е коментар на лайк и може би тинейджър. Америка може да не произвежда толкова колкото Китай, но за това си има други чисто икономически причини,. Щом стане рентабилно отново, да се произвежда в САЩ, САЩ имат технологии, пари и население, да произвеждат колкото искат. Стига да има търсене. Твърдението че само Русия произвежда ракетни двигатели е .... В САЩ се произвеждат много повече такива и то отЗатова драги, не ги мисли, а си стой в мизерия и с глупави разбирания за света.

137

Анонимен

преди 4 години

То се вижда защо Тръмп е фалирал три пъти досега, сега ще фалира и САЩ.Търговска война... с кого? С държаата, с най-голямата икономика, която произведа 90% от електрониката и компонентите за нея - Китай. И с държавата, която има всякакви ресурси, че и е единтвеният производител на космически двигатели - Русия.От това по-добрият изход е фалитът. Иначе САЩ остава без сателити и без електроника (защото нямат нито един производител на своя територия). Ще остане връщане към индианския живот.

fallback