Снимка: Pixabay
fallback

"Винаги се обаждам на близките си, че съм се прибрала невредима у дома", така започва разказа си 44-годишната Лизбет Санчес. “Тук всяка жена може да бъде отвлечена от метрото, да бъде нападната на улицата или в таксито, без значение как е облечена, къде се намира или по кое време на деня е навън, пише Дойче веле.

Краткото съобщение "Прибрах се" се е превърнало в навик за жените в Мексико, тъй като насилието, основано на пола, е достигнало ужасяващи измерения. Според Организацията на обединените нации, всеки ден девет жени средно биват убивани в Мексико. За жените това е една от най-опасните страни в света. Граничният град Хуарес е придобил дори тъжната репутация да е световна столица на убийствата на жени. Правителството продължава да си затваря очите за проблема и не предприема активни мерки срещу насилието. Отговорните институции също показват слаба ангажираност, а правосъдната система и полицията са корумпирани и неефективни. Затова гражданското общество само търси решения и създава свои мрежи за взаимопомощ.

Сигурни убежища за жени

Блогърката Жасмин Мартинес, например, решава да стартира проекта #SafePlaces ( #сигурни места) - инициатива, която насърчава гражданите да проявяват активност в защитата на жените в обществото.

"Една нощ, когато се прибирах, се замислих какво мога да направя, ако се почувствам застрашена. Видях, че единствените места, които все още бяха отворени по това време, са барове и ресторанти. Така ми хрумна идеята да ги използваме като временни убежища за жени в беда", казва Мартинес.

От началото на инициативата през февруари тази година 480 публични заведения са регистрирани като "сигурни места". Сред тях - художествени галерии, автокъщи и др., които имат свободен достъп до улицата. "Това, за което молим управителите, е да обучават своите служители, така че да знаят как да реагират, когато една жена влезе и поиска помощ. Автокъщите, например, предлагат транспортни услуги", обяснява Мартинес.

"Елате тук! Ние ще ви помогнем"

Подобни идеи стават все по-разпространени в мексиканското общество. Дори уличните сергии около метростанциите имат специални табели, които гласят: "Ако някой ви преследва или притеснява, елате тук. Ние ще ви помогнем."

В социалните медии нарастват гласовете и организираните действия срещу насилието над жени. Групата във Фейсбук "Nos Queremos Vivas Neza" ("Ние искаме да живеем") е основана от жените в град Нецауалкойотъл, на изток от Мексико Сити, след убийството на 11-годишно момиче. "Решихме публично да осъдим несправедливостта", разказва Лупита Алварадо, член на групата. Подобни мрежи не само насочват общественото внимание към проблема, но понякога дори помагат за изясняване на вече разследвани от властите случаи.

"Родителите на 12-годишната Карина се свързаха с нас след като дъщеря им бе отвлечена от 28-годишен мъж, който твърдеше, че е неин приятел. Ние уведомихме властите и когато открихме похитителя, го отведохме в полицията. Сега той излежава присъда осемгодишна присъда“, казва Алварадо.

Въпреки че наказанието й се струва твърде леко, тя е уверена, че подобни организирани акции за самопомощ могат да предизвикат промяна и един ден Мексико да се превърне в по-безопасно място за жените и момичетата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

65

v

преди 5 години

АЗ НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА ЗАЩО НЕРАЗБИРАТЕ ИЛИ СТЕ ЧУДОВИЩНИ НЕПОКИСТИ ВЪПРЕКИ, ЧЕ ОТ ЖЕНА СТЕ РАЖДАНИ? В СТАТИЯТА СЕ КАЗВА, ЧЕ СЕ ОТВЛИЧАТ ЖЕНИ ЗАЩОТО СА БЕЗЗАЩИТНИ, НЕ МОГАТ ДА СЕ ЗАЩИТЯТ И ИМ ВЪРШАТ ЛОШИ НЕЩА СВЪРЗАНОС ТЕХНИЯ ПОЛ. СЕГА РАЗБРАХТЕ ЛИ ДОБРЕ? И СТИГА СТЕ НАМЕСВАЛИ КОНВЕНЦИИ ИЛИ ФЕМИНЪЗЪМ, ЗАЩОТО ВАШЕТО ВЕЧЕ СЕ ПРЕВЪРНА В ДИВ ГНУСЕН ПАТРИАРХАТ И ТО РАДИКАЛЕН И ПРЕСТЪПЕН.

64

Анонимен

преди 5 години

обърканите германци, нека приемат в държавата си още 10 милиона араби и африканци, та да им пръснат накрая "халките". Както има в САЩ афроамериканци така ще има в Европа афрогерманци. Да са им живи и здрави и многобройни.

63

Анонимен

преди 5 години

Вчера един имигрант намушкал една германка в къщата й.Бедна, бедна Германийо, що не прие итанбулската конвенция да те пази? А, пардон, вече била приета там....Бедна бедна Германийо, що не регистрира сигурни места, за жени пострадали от насилие? А, извинявай, и това го имало....Смех, смех....

fallback