Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че ще продължи да управлява, но приветства диалог с опозицията, след като председателят на парламента Хуан Гуайдо се обяви за временен държавен глава, предаде ДПА. Мадуро осъди обявлението на Гуайдо като "преврат", подбуден от САЩ, и каза, че няма конституционни основания да бъде отстранен от власт.

Той обаче изрази готовност за преговори с опозицията, като приветства предложение, направено от Мексико и Уругвай, за предприемане на дипломатическа инициатива за насърчаване на диалог и търсене на "мирно споразумение".

"Да разговаряме, да се изслушваме, да се разбираме и да включим всички политически играчи . . . разбира се, че съм съгласен", заяви Мадуро.

Още по темата

Той повтори своето по-ранно решение да скъса дипломатическите отношения със САЩ и каза, че американският дипломатически персонал трябва да напусне Венецуела до неделя. По думите му венецуелските дипломатически и консулски служители трябва да се приберат от САЩ в събота.

Гуайдо написа писмо до американския държавен секретар Майк Помпейо, в което поиска "спешна хуманитарна помощ" за Венецуела. Той описа положението в страната, където годишната инфлация е почти 2 милиона процента и има недостиг на основни стоки, като "хуманитарна извънредна ситуация".

Венецуелският опозиционен лидер Хуан Гуайдо каза, че е готов да обмисли предоставяне на амнистия на президента Николас Мадуро и неговите съюзници, ако те помогнат Венецуела да се върне към демокрация, предаде Асошиейтед прес. Гуайдо направи пред телевизия "Унивисион" първото си публично изявление, откакто се обяви за временен президент на Венецуела. Изказването му е част от публикувано на сайта на телевизията интервю, което скоро трябва да бъде излъчено.

Гуайдо, който е председател на парламента, заяви, че амнистията съществува като възможност за всеки, който е готов да помогне за възстановяване на конституционния ред във Венецуела, пише БТА.

САЩ, Канада и редица латиноамерикански страни подкрепят Гуайдо. Но Мадуро не показва признаци да е готов да се откаже от властта и настоява, че е демократично избраният лидер. Президентът социалист обвинява САЩ, че подкрепят опит за преврат, целящ да го свали от власт, и скъса дипломатическите отношения с Вашингтон.
Мадуро нареди всички дипломати на Венецуела да се приберат от САЩ и затвори венецуелското посолство във Вашингтон.

Той предупреди, че ако САЩ "имат някакъв разум", ще изтеглят дипломатите си от своето посолство в Каракас, вместо да се противят на заповедта му за тяхното напускане.

Напрежението между Венецуела и САЩ се изостри, след като правителството на американския президент Доналд Тръмп призна Гуайдо, който се обяви за временен президент и обеща да отстрани Мадуро, когото нарече "диктатор".
Мадуро отвърна, като скъса отношенията със САЩ и даде на американските дипломати 72 часа да напуснат Венецуела. Вашингтон обаче каза, че ще пренебрегне заповедта, след като Гуайдо призова чуждестранните посолства да не се съобразяват с нарежданията на Мадуро и да оставят дипломатите си във Венецуела.

Началникът на венецуелските военни сили декларира подкрепата си за президента Николас Мадуро и предупреди САЩ да не се намесват, пише британския вестник Independent.

Министърът на отбраната Владимир Падрино Лопес заяви, че Николас Мадуро е законният президент на страната и, че опозицията се опитва да извърши преврат.

"Предупреждавам хората, че протича преврат срещу нашата демокрация и нашия президент Николас Мадуро“, каза Падрино. Подкрепата на армията ще бъде от решаващо значение, ако Мадуро успее да отблъсне най-сериозното предизвикателство за неговото управление, докато страната му се тресе от икономическа криза и финансови санкции.

Милиони венецуелци са избягали от страната, а дори бивши привърженици на Чавес критикуват неговия наследник и го обвиняват в некомпетентност и нарастващ авторитаризъм. Недостигът на основни храни и лекарства стана драстичен. През лятото на 2017 г. Мадуро свика специално събрание за пренаписване на конституцията на страната, което беше широко осъдено. По този начин той лиши парламента от неговите правомощия.

В сряда САЩ признаха Хуан Гуайдо за легитимен лидер на страната. Канада бързо последва САЩ, както и Великобритания Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия, Коста Рика, Парагвай, Перу, Еквадор, Гватемала и Организацията на американските държави. По време на посещение във Вашингтон британският външен министър Джеръми Хънт каза: „Ясно е, че Николас Мадуро не е легитимен лидер на Венецуела ... Обединеното кралство смята, че Хуан Гуайдо е правилният човек, който да отведе Венецуела напред“.

Русия, Китай, Мексико и Турция заявиха, че все още признават Николас Мадуро. Русия обвини САЩ в лицемерие.

Марк Уайсброт от Центъра за икономически и политически изследвания във Вашингтон, заяви, че през последните 20 години американската политика се стреми към смяна на правителството в Каракас. Признанието на Доналд Тръмп за Хуан Гуайдо беше най-очевидното усилие да се подкопае правителството. В момента икономиката на Венецуела е в развалини и за първи път в региона има много консервативни лидери, които подкрепят това, което САЩ направиха.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase