Снимка: архив, Reuters
fallback

Световната раждаемост е намаляла наполовина от 1950 година, като са налице големи различия според жизнения стандарт в отделните страни, се посочва в публикувано днес проучване на Института за метрология и здравна оценка във Вашингтон (IHME), цитирано от Франс прес.

В проучването, публикувано в медицинското списание "Лансит", се съобщава, че общият брой на децата, които се падат на една жена в света, е намалял от 4,7 през 1950 година до 2,4 в момента.

Деветдесет и една страни, разположени основно в Европа и на американския континент, нямат достатъчно раждания, за да запазят сегашния брой на населението си.

Ситуацията в Африка и Азия е различна - ражданията там се увеличават, според проучването на института, финансиран от фондация Бил и Мелинда Гейтс.

Кипър е най-малко "плодовитата" нация на земята с по едно раждане средно на жена, сочат данните на института. Точно обратното важи за жените в Мали, Чад и Афганистан, които средно раждат по 6 бебета или 7 в Нигерия.

Сред социалноикономическите фактори, които обясняват това неравенство, особено важна роля играе образованието, според авторите на проучването.

Обикновено увеличението на населението в развиващите се страни е придружено с подобряване на жизнения им стандарт, освен ако не са засегнати от войни или други бедствия, посочва Али Мокдад от Института за метрология и здравна оценка. В крайна сметка това може да повлияе на броя на ражданията.

"Колкото повече се подобрява икономиката на тези страни, толкова по-вероятно е да спадне раждаемостта им", уточнява Мокдад.

Продължителността на човешкия живот се е увеличила от 1950 година от 48 на 71 години средно за мъжете и от 53 до 76 години средно за жените по света.

По-продължителният живот води и до по-специфични здравни проблеми - сърдечносъдовите заболявания са основната причина за смъртността по света, се посочва в проучването на Института за метрология и здравна оценка във Вашингтон. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 5 години

Най бедните раждат!? А ние? Направо се затриваме.

28

Анонимен

преди 5 години

Реалния принос в растежа на населението идва от т.нар. средната класа. В нормалните държави това са интелигентни хора, които осъзнават не само отговорността да са родители, но и възможността да дадат добър старт в живота на децата си. За съществата от шитхолите няма такова нещо отговорност. За тях някой е все виновен, че са пр0сти, но тарикати. И3сират клеффука и да се оправя.Находчивите роми, пък ги учат как да паразитират. И се получава едно бълване на полуфабрикати.

27

Който се вълнува

преди 5 години

от този проблем,да се запознае с теорията за златния милиард.После да вземе предвид това, че в недалечно бъдеще,вследствие на автоматизацията и роботизацията, в целия свят ще има не повече от половин милиард работни места.Чак тогава да си направи изводите.Не случай по-развитите народи в последно време са се ориентирали към еднодетен и двудетен модел.По две деца на семейство са напълно достатъчно, за да не надхвърля човечеството численост 1 милиард и да има работа за всеки пълнолетен под 65 г

fallback